Kaynak: chapman.edu

1.OKUYUN. Dersleriniz için belirlenmiş tüm okumaları yapın. Geriye düşmeyin; asla yakalayamayabilirsiniz. Okumalarınızı günün en atik olduğunuz zamanlarında yapın. Ayrıca, okumalarınızı dikkat dağıtıcı ve başka bir şeyle uğraşmaya cazibeli yerlerde yapmayın. Aksi halde derse hazırlanmanın sizi gerektiğinden uzun süre alıkoyduğunu göreceksiniz.

hukuk-fakultesi-kitap

2. VAKALARI AÇIKLAYIN. Okurken notlar alın. Verilen her vaka için, kayda değer hukuki unsurları, vakanın ele alınmasını ve mahkemenin verdiği kararın mantıklı açıklamasını yazın. Bu tam olarak vakaların “açıklanmasının” ne olduğudur. Vakanızın açıklamaları böyle olmalıdır.


3.HER DERSTEN ÖNCE DERSİ GÖZDEN GEÇİRİN. Okuduğunuz notları dersten önce tekrar gözden geçirin. Bu şekilde, vakalar zihninizde taze olacak ve gerçekten sınıftaki tartışmaları takip etme becerinizi artıracaksınız. ( Utançtan kaçınmakla birlikte profesör tarafından çağrıldığınızda hazırlıksız olmaktan bahsetmeyin.)

4.DERSE GİDİN. Çoğu profesör kitapta yer almayan tartışmaları dersteki materyallerin içine dahil eder, bu yüzden derslere gitmemek final sınavlarında size büyük bir dezavantaj olacaktır. Ayrıca bir dersin toplam ders saatlerinin %20’sine katılmazsanız “FW” alırsınız. Bu, not ortalamanıza bir “F” olarak geçer ve dersi tekrar alsanız dahi bu akademik geçmişinizden asla çıkarılmaz.

5.DERSE DİKKATİNİZİ VERİN. Bazı yanlış yoldaki öğrenciler dersteki vakitlerini internetten alışveriş yapmak, oyun oynamak ya da e postalarından geri kalmamak için kullanıyorlar. Öğrenim için önemli miktarda para ödüyorsunuz. Eğitim öğretim için ödediğiniz parayı sınıfta işlenen ders yerine gerçekten internette gezinmek veya oyun oynamak için kullanmak mı istiyorsunuz ?

6.DERSE KATILIN. Öğrenciler aktif olarak öğrenme sürecine katıldıklarında en verimli bilgiyi elde ederler.

7.DERSTE NOT ALIN. Derste profesörünüzün söylediği her şeyi not almaya çalışmayın, bu dersin işlenişine aktif bir şekilde katılmak değildir. Bir sonraki okumanıza geçmeden önce derste tuttuğunuz notları gözden geçirin ve okuduğunuz yeni vakaların daha önce sınıfta gözden geçirdiğiniz vakaları nasıl etkilediğini analiz edin.

take-notes

8.HER BİR DERS İÇİN BİR ÖZET HAZIRLAYIN. Üst sınıftaki öğrenciler tarafından hazırlanan özetler veya mesleki özetler kendi özetleriniz yerine geçmesi için kabul edilebilir değil. Bir dersin özetini hazırlamak için gerekli olan analizin yapılması dersin konusuna uygun hukuk kurallarını saptamada, hem de bu kuralların birbirleriyle olan ilişkilerini saptamada yardımcı olur. Bu süreci gerçekleştirmezseniz konuya hakim olma olasılığınız azalır. Ayrıca bir konuyu her profesör aynı şekilde öğretmez. Hatta pek çok profesör bir yılda öğrettiği dersi bir sonraki yıl aynı şekilde öğretmeyebilir. Dersinize uygun bir özet hazırlamanın tek yolu bunu kendinizin yapmasıdır. Özetlerinizi hazırlamak için okuma zamanınıza kadar beklemeyin; onları asla zamanında bitiremezsiniz. Öğrencilerin bazıları özeti haftada bir diğerleri ayda bir hazırlamayı sever. Hala bazıları konu ne zaman bittiğinde özeti o zaman hazırlamayı tercih ediyor. Sizin için en iyi olacak programı seçin ve ona sadık kalın.

9.ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURUN. Çalışma grupları öğrenmede faydali bir araç olabilir. Sınıf arkadaşlarınızla ders materyalleri hakkında konuşmak, ders materyali hakkında anlayışınızı ve zihninizdeki yerini artırabilir. Ayrıca, akranlarınızdan yardımcı ders çalışma ipuçları kazanabilirsiniz. Eğer bir çalışma grubu oluşturmaya karar verirseniz, derslere iyi hazırlanan ve benzer akademik hedefleri olan diğer öğrencileri arayın. Çalışma grubu toplantılarınızın sosyal veya dedikodu toplantıları olmasına izin vermeyin. Ayrıca çalışma gruplarını iş bölümü yapmak için kullanmayın. Son olarak ders çalışma grubundan fayda alamadığınızı düşünüyorsanız, grubu bırakın.

10.TEKRAR, TEKRAR, TEKRAR. Yarıyılın sonuna kadar sınavınızın olmaması tekrar etmeniz için okuma dönemini beklemeniz anlamına gelmez. Bu üniversiteye ait bir şey değil. Finallerden hemen önce inekleyip iyi notlar alamazsınız. Bu yüzden dönem boynca devamlı tekrar için zaman yaratın .

Çeviren: Eda Nur ÇELİK

Reklam