Kaynak: Jurist.org

İnsan Hakları İzleme Örgütü Perşembe günü Suriye/Rusya koalisyonunun Eylül ve Ekim aylarında Halep’te savaş suçları işlediğini söyledi. Bombalamalar umursamaz bir şekilde sivilleri vurduğu ve bazı durumlarda kasten sivil tesisler hedef alındığı için İnsan Hakları İzleme Örgütü,  bombalamaların savaş suçu teşkil ettiğini ileri sürdü.

Şimdiye kadar 440’tan fazla sivil öldürüldü. İnsan Hakları İzleme Örgütü bir iddia daha ileri sürdü: Halep’te kullanılan silahlar savaş suçu teşkil ediyor.Rapor belgeleri ateşli silahların yoğun olarak bulunduğu bölgelerde ve bütün binaları çökertebilecek büyüklükteki küme bombaları alanlarında kullanılıyordu.Halep’te meydana gelen savaş suçlarının raporlarına bağlı olarak, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve diğer yüzlerce sivil toplum kuruluşları (STK’lar) müdahale etmeleri için, Birleşmiş Milletler üye devletlerine çağrıda bulundu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Rusya’ya tepki olarak Halep’teki bombalamalarına ilişkin tüm kararlarını veto etti. Sivil toplum kuruluşları koalisyonu, problemi çözmek için Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda özel acil durum toplantısı düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

Rusya’daki çekişme 2011’de Arap Baharı esnasında başladı ve o günden beri devam ediyor. Şiddet olaylarının geçtiğimiz günlerde artmasıyla birlikte çeşitli kuruluşlar Rusya/Suriye koalisyonunun eylemlerini eleştiriyor. Ekim ayında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein Halep’teki bombalamanın ‘’ tarihi oranlarda ‘’ savaş suçları oluşturduğunu ifade etti. Ayrıca, çatışmada merkezi aktörlerin savaş suçlarından yargılanabileceği konusunda soruşturma yapılması yönünde çağrılar da var. Ekim ayında Fransa, işlendiği iddia edilen savaş suçlarıyla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi vasıtası ile soruşturma başlatma niyetinde olduğunu açıkladı ve Kasım ayında bir grup Alman avukat Suriye Devlet başkanı Beşşar el-Esad’a karşı Alman mahkemesinde dava açtı.

Çeviren: Merve Acer