Kaynak: https://abovethelaw.com/2019/04/the-realities-of-lawyering-life-how-to-combat-the-stress-of-the-job/

Stres işin bir parçası olabilir, ancak biraz eğlenmeyecekseniz avukat olmanın amacı nedir?

Kabul etmek gerekir ki bir avukat olmak stresli olabilir. Bu ne tür bir uygulamada olduğunuza ilişkin olarak büyük ölçüde değişir, fakat araştırmalar avukatlığın en stresli mesleklerden biri olduğunu gösterdi. Avukatlık ister gece yarısına kadar bir dosyalama işi yaptırtsın isterse bir yöneticinin işini belirtilen zamanda bitirtsin, stres işin bir parçasıdır.
Büyük firmalar, küçük firmalar ve hükümet için çalıştım ve her zaman stresli görevler, mahkeme görünümleri vb olacak. Bu yüzden işteki stresi azaltma yollarına odaklandım, çünkü biraz eğlenmeyecekseniz avukat olmanın amacı nedir?

Stresi azaltmanın ilk yolu egzersiz yapmaktır. Ben sağlıklı bir vücudun yeri geldiğinde stres düzeyinizi azaltacak sağlıklı bir zihne yol açtığının sıkı bir savunucusuyum. Ayrıca, egzersiz genel olarak sizin için gerçekten iyidir. 15 dakikalık kardiyoların bile zihninizi sistemli ve daha berrak hale getirebileceğini biliyorum. Aynı şeyi söyleyen sayısız meslektaşımla konuştum: egzersiz önemlidir. Günün çılgınlığı başlamadan önce sabah alıştırmalarınızı yapma ve bitirmenin daha kolay olduğunu biliyorum. Bu şekilde, gün başladığında gitmeye hazırsınız ve aramalar ve e-postalar dökülmeye başlar.

Daha sonra, bir görev veya bir işin bitiş tarihi hakkında aşırı strese girdiğim zaman, ofisten çıkmanın ve kısa bir mola vermenin faydası olduğunu biliyorum. Genelde bir yürüyüş yaparım ya da sadece öğle yemeği için ofisten çıkarım. Buna özellikle hava iyi olduğu zaman başvururum. Biraz temiz hava alınması harikalar yaratıyor ve yürüyüşümden sonra ofise döndüğümde çok daha üretken olduğumu görüyorum. Ve kısa bir yürüyüş demek istiyorum, çünkü onu zorlamak ve ertelemek istemezsiniz.

Stresi azalmak için kullandığım ikinci teknik farkındalığı uygulamaktır. Farkındalığı tarif etmek zordur, ancak bunu hafif meditasyon olarak düşünün. Teknik tanım; şu anda yaşanan deneyimlere kişinin dikkatini çekmenin psikolojik süreç olduğudur. Stres seviyenizi düşürebilecek küçük bir farkındalık oturumu yapmak için beş dakika sürebilir. Farkındalık, sizi bugüne geri getirir ve kişinin kendine odaklanarak sinirleri yatıştırır. Ben kesinlikle konuyla ilgili bir uzman değilim, ama internette farkındalık konusunda çok fazla şey var, bu yüzden ilgileniyorsanız, kontrol ederdim.

Stresle mücadele edilmesi için bir başka iyi teknik meslektaşlarınızdan faydalanmaktır. Bazen bir meslektaşımla sohbet etmek için koridorun aşağısına yürürken stres seviyemi azalttığımı düşünüyorum. O üzerinde çalışıyor olduğunuz iş hakkında iyi bir tavsiyede bulunabilir veya yapmanız gereken iş hakkında ona biraz derdinizi dökebilirsiniz. İş arkadaşlarınızı tanımanın sıkı bir savunucusuyum. İş arkadaşlarınız ne üzerinde çalıştığınızı ve nasıl yaptığınızı bildiklerinde, yardım eden el ya da sadece ağlamak için sempatik bir omuz olabilirler.

Sonra, stresle mücadelenin bir başka iyi yolu iddialı olmak olduğunu düşünüyorum. Su altında olduğunuz gibi hissediyorsanız ve son teslim tarihi ve görevlerden dolayı akıl sağlığınızı kaybediyorsanız, öyleyse yöneticinizle konuşun ve ona nasıl hissettiğinizi söyleyin. Umarım yöneticinizle iyi bir ilişkiye sahipsinizdir ve yöneticiniz ya size biraz tavsiyede bulunacak ya da belirsiz son teslim tarihini uzatacaktır. Her iki durumda da, eğer çok stresliyseniz, yöneticinize gidip ondan yardım isteyerek ne kaybedersiniz?

Yine avukatlık stresli bir meslek olabilir. Ancak umut ederim ki işlerimizle ilgili stresle mücadele etmek için bu fikirlerin ve tekniklerin bazılarını kullanabilirsiniz.

Reklam