Archive.org AB’nin yüzlerce sahte terörist içeriği bildirisine çarptı

AB tarafından bütün kitap, TV, çizgi film ve daha fazlanın kaldırılması soruldu.

Dünyanın etrafından milletler İnternet üzerinden terörist içerikleri çökertiyorlar, eğer onlar şüpheli içerikleri kaldırmakta başarısız olurlarsa siteleri cezalandıran mevzuatı tanıtıyor. Ama kavga Internet Archive gibi sitelere karşı olduğunda gerçek bir tehlike hali alabiliyor, karsız bir şekilde ağ sayfalarının eski kopyalarını ve diğer dijital bilgilerini kaydettiğinde.

Dünkü bir blog gönderisinde, organizasyon geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği’nden 550’den fazla yayınlanmış bildirim aldığını, “archive.org’daki yüzlerce URL’yi terörist propaganda olarak tanımladı” şeklinde açıkladı.

Bildiriler Avrupa polisinin Avrupa birliği İnternet referans biriminden ve onun Fransız karşılığından geldi. Onlar her birinin milyonlarca parçalar barındırıyor geniş sayfa koleksiyonlarının olduğu (ör. “https://archive.org/details/texts” ve “https://archive.org/details/television”) bununla birlikte bağlantılar bilimsel araştırmalar ve Amerika hükumet raporları CSPAN’den TV görüntüleri barındırıyor.

AB şu an hazırladığı yasa taslağına göre İnternet arşivi cezalandırılabilecek, küresele gelirin yüzde 4’ e kadarını barındırıyor, bu şekilde bildirilere bir saat içinde kabul etmemek için.Screen_Shot_2019_04_11_at_2.11.51_PM

AB’nin İnternet Arşivi’nin kaldırılmasını talep ettiği URL’lerden birinin ekran görüntüsü – 20 milyondan fazla ücretsiz e-kitap ve metin.

Chris Butler’ın İnternet arşivindeki yazılı bir blog gönderisinden, sadece yanlış bildirimlerin kaldırılması değil örneğin onlar bütün kitapların bağlantı sitelerinin kaynaklarının URL’lerini tanımlıyorlar ama onlar gecenin ortasında sitenin kullanıcıları uyku zamanında olsa dahi gönderildiği zaman.

Hukuk kurallarının terörist içeriği kontrol etmesi ifade özgürlüğüne ciddi anlamda zarar verebilir

Butler, “Teklif edilen mevzuatın, şu anda AB yasaları uygulayıcılarından ve belirlenmiş kamu raporlama kurumlarından gelen rapor türleri olması halinde konuşma özgürlüğünü kabul ettiği söylenebilir mi?” Diyor

Sadece AB hükumeti değil bu tarz değişiklerin varlığını gündeme alan, Birleşik Krallık, Kanada ve Avustralya online platformlar için daha dar düzenlemelerde diretiyorlar. Bu faturaların savunucuları şunun altını çizme eğiliminde, Youtube Twitter gibi siteye ne yüklendiğinin güvenliğini sağlayan şirketlerin azlığının ama onlar yetki aşımı ve yanlış kontrolü reddediyorlar.

Açık Haklar Grubu İcra Direktörü Jim Killock, İnternet Arşivi’nde edinilen tecrübenin, hızlı bir şekilde ele geçirilen hızlı bildirimlerinin sorunlarını gösterdiğini söyledi.

Killock “Sonuçta polis her zaman doğru değil bağımsız otoritelerce kontrol edilen işleri alma gerekmediği sürecin kırılgan olduğu anlamına geliyor.” dedi. Verge dergisine. O Birleşik Krallık’daki sıradan olayda önceden yersiz kontrollerin 2010’dan beri Hükümetin İnternet terörle mücadele birimi, çeyrek milyondan fazla talepte bulundu. Killock” kanunların platformları polis ya da adli makamlar gibi davranmaya iten değişiklikleri ve polisin gözetimsiz çalışmasını sağlayan değişiklikleri kabul etmemeliyiz” diyor.

Europol sözcüsü Verge’e, İnternet Arşivinin isminin yanlış olduğunu vurguladığı 25 URL’nin hepsinin Fransız IRU biriminin istekleri olduğunu söyledi. Bu tür ulusal birimler, genellikle Europol’ün etki alanını kullanarak alma istekleri gönderir. Sözcü, açılan bildirimlerde yer alan diğer URL’lerin hiçbirini paylaşamadıklarını ancak 2014’ten bu yana İnternet Arşivi’nin taleplerinin yüzde 64’üne uyduğunu belirtti.

Asıl metin  için tıklayınız