Kaynak: https://www.jurist.org/news/2019/03/eu-approves-rules-for-user-copyright-infringement/

Salı günü Avrupa Parlamentosu, mem, GIF’ler ve haber makalelerine köprüler gibi malzemeler haricinde kullanıcı tarafından yüklenen içerikten onları sorumlu tutan çevrimiçi platformlar için yeni Telif Hakkı Direktifi’ni onayladı.

Direktif, hem dijital çağa telif hakkı yasasını uygulamayı hem de internetin ifade özgürlüğü için bir alan olarak kalmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Yeni Direktif uyarınca, internet platformları, telif hakkı ihlali nedeniyle kullanıcı tarafından yüklenen içerikten doğrudan sorumlu olacaktır. Haber yayıncıları, haber toplayıcıları tarafından kullanılan haber hikayeleri için gazetecilerin adına anlaşmalar yapma hakkına sahip olmuş olacak. Ayrıca Direktif, alıntı, eleştiri veya görüşlerle ilgili korunmuş eserleri yüklenmesini koruma altına alır bu durumda GIF’lerin ve mem’lerin paylaşılabilirliğinin devam edeceği anlamına gelir.

Wikipedia gibi ticari olmayan internet siteleri ve Github gibi açık kaynaklı yazılım platformları Direktif’ten etkilenmeyecektir. Kurulmuş olanların aksine Start-up platformları daha hafif yaptırımlara tabi olacak.

Dijital Tek Pazar Piyasası Başkan Yardımcısı Andrus Ansip ve Dijital Ekonomi ve Toplum Komiseri Mariya Gabriel ortak bir bildiriyi dile getirdi: “bugünün oyu tüm oyuncuların çıkarları arasındaki denge hakkı sağlar – kullanıcılar, yaratıcılar, yazarlar, basın – çevrimiçi platformlarda orantılı yükümlülükler koymak suretiyle. ”

Eğer üye devletler Parlamentonun kararını onaylar ve metni kabul ederse, yeni kuralları uygulamak için iki yılları olmuş olacaktır.