Kaynak: https://www.jurist.org/news/2019/03/un-reports-abuses-of-migrants-in-libya/

Perşembe günü bir Birleşmiş Milletler raporu; Libya’daki göçmen ve mültecilere yönelik kaçakçılar, tacirler, Libyalı yetkililer ve silahlı gruplar tarafından tecavüz ve işkenceyi kapsayan kötü muameleyi tanımladı.

BM İnsan Hakları Genel Sekreter Yardımcısı Andrew Gilmour, Afganistan ve Libya ile ilgili Yüksek Komiserlik tarafından gönderilen raporu sundu. Gilmour, gözaltı merkezlerinde kadın, erkek ve çocuklara yönelik sistematik tecavüz ve işkence kanıtı şimdiye kadar duydukları insan hakları ihlallerinin en üzücü ifadesi olduğunu söyledi. Libya’daki tutuklamalardan serbest bırakılan göçmenler ve mülteciler, bir fidye ödeyene kadar çığlıklarını duyacak olan ailelerini aramaları için onları zorlayan failler vasıtasıyla şantaj tekniği hakkında ifade verdi.

Afrika’dan gelen düzensiz göçmenler, denizdeki göçmen gemilerine müdahale etmek için Libya Sahil Güvenlik’le çalışan Avrupa ülkelerine ulaşmak için Libya’dan geçti. Gilmour, kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından göçmenleri kurtarmaya yönelik kısıtlamanın sona ermesini istedi. Afganistan’la ilgili olarak Gilmour, çatışmaların sivillerin hayatını etkilemeye devam ettiğini,zayiatların sayısı 2009’dan bu yana en yüksek olduğunu belirtti.

İlgili bir ülke olarak konuşan Libya, raporun transit geçişte göçmenlere sunulan ekonomik ve sosyal hakları, terörle mücadele önlemlerini veya hizmetlerini teşvik edecek çabalara atıfta bulunmadığı konusunda şaşırdığını belirtti.