Hazır ya da değil, robot avukatlar geliyor ya da gelmiyor. Bu tamamen kime sorduğunuza bağlı.

Bugüne kadar bir süredir robot yükselişinin gerçekleşmesini bekliyordum. Bu yüzden Twitter’da sahneye çıkan her yeni robotu gösteren ilk kişi oldum. Tüm kumarımı garanti altına alıyorum yıldız savaşları Galactica gibi büyük bir bilim kurgu severi olarak. Uzun zaman önce robotların iyi tarafının dünyayı ele geçirmesinin daha iyi olacağını öğrendim.Her zaman derim bu üzülmekten daha güvenlidir.

Bu yüzden öğrendiklerimizin hiçbiri şaşırtıcı gelmemeli, bunun yanında genelde robotların takip edilmesi, hatta gözlerimizin robot avukatların üzerinde olması konusunda duruyorum. Tüm bunlardan sonra ben bir avukatım, hukuki teknoloji akımı benim hevesim ve robot avukatlar fikri en büyük en son hukuki teknoloji akımlarının üstünde. Bana inanmıyor musunuz? Google’da araştırın. Hazır ya da değil robot avukatlar geliyor. Ya da gelmiyor. Bu tamamen kime sorduğunuza bağlı

Ama bu farklı bir gün için farklı bir konu. Bugün gerçekten önemli olan, Joe Patrice’nin Above the Law’daki son gönderisinde işaret ettiğine göre, robot avukatlar ya da bunların türevleri çoktan buradalar. Ve, sürpriz, sürpriz! Bizim mesleğimizde dikkate değer derecede etkiye sahipler, daha iyi ya da daha kötü olsa da ,temel seviyedeki avukatların bazı işlevlerinin yerini alıyorlar.

Bu yüzden, ben gibi, robot avukatların bütün iyi yanlarının olduğu yandan öğrenmek isterseniz, bugüne kadar edindiğim iyi bir kitap var sizin için! Adı Veri odaklı hukuk: Veri Analizi ve Yeni Hukuki Servisler (Data-Driven Law: Data Analytics and the New Legal) ve Fastcase CEO’su Ed Walters tarafından düzenlenmiş.

Şöyle düşünüyor olabilirsiniz, bir dakika, veri analizi robotlar ile ne yapacak? Kısaca onlar bir ve aynı. Kesinlikle “robot avukatlar” “veri analizinden” daha heyecanlı geliyor ama geri kalanı garanti değil. Biri size veri analizi dediği zaman onlar aslında yapay zekayı da kapsama alıyorlar.

Yapay zekayı biliyorsunuz. Teknoloji hiç abartısız diğer şeyler arasında otonom araçlara doğru gidiyor. Her neyse bunun farkındasınız ya da değilsiniz. Bu neredeyse aynı teknoloji bizim hukuk mesleği ile ilgili konuştuğumuzla ancak çoğu zaman daha sıradan ve çok daha az heyecan verici bir ifade olan veri analizinin arkasına gizli.

Ve bu kitap onun hakkında: veri odaklı hukuk. Bundan dolayı başlık bu kitabın başlığı pürüzsüz veri analizi hukuk şirketlerinin tüm köşelerinden ya da her neyse bu nispeten sizin için yeni bir konsept ya da eğer hukuki verilerin analizine ve ölçümündeki karışıklıklara daha derin bakıyorsanız o zaman bu kitap sizin için

Walters tarafından yazılan giriş ihtiyaçtan fazlasını karşılıyor. Geniş bakış açısı yolları verilerin arka yüzünü görmeye avukatların daha iyi hukuki hizmet sağlaması konusunda yardımcı olabilir. Bu bölümde o küçük hukuk şirketlerinin en zor üç zorluğun veri analizi ile nasıl arka yüzünün elde edildiğini tartışacak. Yeni müşteriler edinerek daha ucuza daha fazla hizmet için müşteri talepleriyle buluşarak, yönetim konularına daha fazla zaman harcayarak

İlk olarak yasal pazarlamayı ele alıyor. Walters’a göre otomasyon pazarlama aletlerini kullanarak, hesaba katılmamış kanunları hedef alarak ve müşteri ilişki temsil araçlarını kullanarak. Küçük hukuk firmaları hangi reklam çabalarının en etkili olduğunu daha iyi anlayabilirler. İç hukuk firması verileri aynı zamanda “hangi müşterilerin firma için en karlı işi yarattığını firmanın faturalandırma sistemindeki farklı müşteriler, uygulama alanları ve hatta avukatların gelir ve giderlerini birbirine bağladığını” belirlemek için de kullanılabilir.

Sonra o daha iyi hukuki hizmet sağlamak için veri kullanımına eğilir. Pazarlama güçleri ve teknolojik gelişmeler nedeniyle yasal hizmetlerin nasıl metalaştırıldığını açıkladıktan sonra, hukuk mesleğini bazı konularda sabit ücretli faturalamaya geçmeye teşvik ediyor. Walters’a göre, firmalarının dahili verilerini izleyerek ve kullanarak, geçiş karlı olabilir: “Daha deneyimli avukatlar ve firmalar uygulama yönetimi veya faturalama yazılımlarından zaman ve maliyet bilgisinin bir kısmına erişebilirler. Yeni avukatlar veya uygulama yönetimi yazılımı olmayan avukatlar, dosyalardan veya diğer kağıt kaynaklarından bilgi toplamanın farklı yollarını bulmak zorunda kalabilir.”

Sonunda, o hukuk firma verilerinin avukatlara daha etkili hukuk şirketleri yönetmesi için yardımcı olur. Walter’ın açıkladığına göre, teknoloji ve hukuk pratiği yönetim araçlarını daha etkili kullanarak, firmalar daha düzenli ve daha karlı olacaktır: daha karlı hukuk firmalarını arttırmanın tek yolu basitçe daha etkili çalışmaktır- araçları daha iyi kullanmak ve işleri daha hızlı bitirmek, öğrenme zamanına ve yeni öğrenim amaçlarına mali yatırım yaparak, pratik yönetim yazılımları ve daha akıllı hukuki araştırma araçları gibi.

Walter’ın önerdiği diğer yollar verilerin etkinliğini arttırmanın yolları şunları içeriyor “geliştirme süreçlerine yatırım yapmak…örneğin hukuk firmalarının bir yılda oluşturduğu hukuk dokümanlarla ilgili bilgileri toplamak ve daha zekice; pratik gruplarına, şirket gelirleri göstergelerinin hangi hatlarda toplandığını tanımlamaya ve karlılık büyümesindeki verileri kullanarak.”

Kitabın geri kalanındaki bölümler farklı konularda içerikleri kapsıyor

1) Daha etkili bir hukuk bürosu işletmek için hukuk bürosu verilerine nasıl madencilik yapılır? (Kumar Jayasuriya tarafından yazılan “Hukuk Bürosunda Veri Madenciliği: Karar Verme Sürecinde Dahili Uzmanlığı Kullanma”)
2) Sözleşmeleri analiz etmek ve eyleme geçirilebilir bilgiler sağlamak için yapay zeka kullanmak (“Sözleşmeleri Yapmak: Sözleşme Analitik ve Sözleşme Standartları”, Kingsley Martin)

3) keşifte veri analitiğinin kullanımı (“Başarıyı Ölçme: Elektronik Keşifte Teknoloji Destekli İncelemenin Doğruluğunu Ölçmek İçin Veri Bilimini Kullanma”, Maura R. Grossman ve Gordon V. Cormack tarafından yazılmıştır). Wolfram-Alpha şöhretinden Stephen Wolfram tarafından yazılan yapay zekanın arkasındaki bilgisayar programlama dillerinin karmaşıklığı üzerine çok derin bir bölüm bile var: “Hesaplamalı Hukuk, Sembolik Söylem ve yapay zeka Anayasası”.)

Yani eğer sizde robot avukat istilası ile ilgileniyorsanız, bu kitap başlamak için süper bir yer. Herkes için bir şeyler var ya da yapay zeka araçları hukuk pratiğine nasıl etki edeceği ile ilgili geniş bir bakış açısı araştırıyorsanız ya da daha teknik konulara derin bir dalış tercih etmek yerine.

Emin olabilirsiniz, robot avukatlar artık kurgu değil. Benden ve Sarah Connor’dan dinleyin: En iyisi onlarla arkadaş olmak ya da en azından mümkün olduğunca bu sürece hazırlıklı olun ve öğrenin

Asıl metin  için tıklayınız