Austin restoranları atık yiyecekleri artık çöpe atamıyor. Bu ay yürürlüğe girecek olan yeni bir yasa kentin güneyindeki şehirleri daha sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlayan Evrensel Geri Dönüşüm Yönetmeliği (URO) kapsamında gıda atıklarını gübre haline getirecek ya da onları uzaklaştıracak restoranlar hedefliyor.
2040 tarihli Texas Sıfır Atığ’ın bir parçası olarak tüm gıda işletmelerinin (sipariş üzerine hazırlanan yiyeceklerin yanı sıra yiyecek hazırlayan ve işleyen yerlere hizmet veren restoranlar,mağazalar ve çiftlik pazarları da dahil )atık maddeleri depolamak için alternatifleri kullanması gerekecektir. Düzenleme ayrıca çalışanların atıkları ele alma konusunda eğitim almasını da gerektiriyor
Yönetmelik sadece yiyecek ve yiyecek artıkları için geçerli değil aynı zamanda karton,kağıt havlu ve peçete gibi kirli veya kullanılmış kağıtları, çiçekler ve manzara süslerini (restoranların bitki ve bahçelerinden) de içeriyor . Kurallara uymayanlar Austin Yasa Dairesi tarafından 100 ila 2000 dolar arasında para cezasına çarptırılacaklar.
Austin Kaynak Kurtarma Ara Direktörü Sam Angoori bir açıklamasında: “Şehir büyük ve küçük ölçekli şirketlere düşük maliyetli çözümler bulmaya ve gıda ve diğer organik maddelerin en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak için sapma programları oluşturmaya yardımcı olmada kararlıdır. ” dedi.
Restoranlardan yiyecekleri çöpe atmak yerine evsiz barınaklara çorba mutfaklarına ya da yerel çiftliklere gübreleme ya da hayvan beslenmesi için atık satan yiyecekler de dahil olmak üzere alternatif önlemler almaları isteniyor. Restoranlar kendi başlarına da gübreleme yapmayı tercih edebilirler.
Yerel bir hükümet araştırmasına göre Austin’deki çöplerin % 85’inden fazlası ve geri dönüşümü ticari işletmeler,çok aileli mülkler ve yemek şirketlerinden geliyor. Depolama alanlarına gönderilen malzemelerin yüzde 37’si organik ve bağışlanmış veya gübrlenmiş olabilir.
Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi’ne (NRDC) göre ABD’de gıdaların yüzde 40’ı israf ediliyor ancak on milyonlarca insan için gıda güvensizliği var.
Sıfır atık uygulmasına geçen yalnızca Teksas’ın başkenti değil San Francisco ve Seattle gibi diğer şehirler de topluluklarındaki gıda atıklarını azaltmak için benzer önlemler aldılar.
2009 yılınnda San Francisco’da ülkenin ilk zorunlu gübreleme kanunu çıkarıldı ve tüm iş ve evlerin geri dönüşüm ve gübreleme yapmaları zorunlu hale geldi. Şehir atıklarının yaklaşık yüzde 80’ini ya da 1.5 milyon tondan fazlası her yıl çöplüklerden ayrıştırılıyor.
NRDC(Natural Resources Defense Council)’den Üst Düzey Araştırma Uzmanı Darby “yiyeceğimizi çöpe attığımızda sadece atık depolama alanlarına organik maddeler eklemiyoruz(güçlü bir küresel ısınma kirleticisi olan metan üretiyorlar) aynı zamanda bu gıdaların yetiştirilmesi,işlenmesi dağıtılması ve depolanmasıyla ilgili tüm su toprak enerji para emek ve diğer kaynakları da harcıyoruz.”dedi.

Çeviri için izin alınmıştır.

Kaynak: https://www.greenmatters.com/news/2018/10/08/1ppkpK/a-new-law-in-austin-requires-restaurants-to-go-zero-waste