Sahle-Work Zewde, kadın-erkek eşitliğine ve barışa teşviğe odaklanacağına söz verdi.
Sahle-Work Zewde, kadın-erkek eşitliğine ve barış için teşvike odaklanacağına söz verdi.

25 Ekim 2018

Kaynak: BBC

metnin aslı için: buraya tıklayınız

Etiyopya parlamentosu üyesi Sahle-Work Zewde’yi ülkenin ilk kadın devlet başkanı olarak seçtiler.

Afrika’nın ilk kadın devlet başkanı olan Mrs.Sahle Work, deneyimli bir diplomattır.

Başbakan Abiy Ahmed’in yarısı kadınlardan oluşan bir kabineyi ataması bir hafta sonra gerçekleşti. Yemin töreninden sonra Başkan Sahle, Etiyopya’da toplumsal cinsiyet eşitliğini gerçeğe dönüştürmek için çalışmaya söz verdi. Parlamentoya hitabında da ayrıca barışa teşvik sözü de verdi: ”Barışın yokluğundan muzdarip bir anne adına, huzurumuzu korumak için hepinizi barışa çağırıyorum.”

KADIN HAKLARI İÇİN SAVAŞ VERİYOR

Yeni devlet başkanı, başlangıçtan beri toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında bir noktaya varma konusunda oldukça istekliydi. Ayrıca  milletvekillerine, kadınlar hakkında çok konuştuğunu düşünseler bile daha yeni başladığını belirtti.

Mrs.Sahle-Work’un toplantısı, Etiyopyalılar tarafından sosyal medyada “tarihi” olarak nitelendirildi, memnuniyetle karşılandı. Yeni devlet başkanı Etiyopya’nın ilk kadın başkanı ünvanını aldı ve 20.yüzyılın başlarında ülkeyi yöneten imparatoriçe Zewditu’u akıllara getirdi. Mrs.Sahle-Work, selefi Mulatu Teshome’un istifasından sonra oylandı. Başbakan personel şefi Fitsum Arega: ”Bizimki gibi ataerkil bir toplumda, bir kadın devlet başkanının atanması sadece gelecek için standardı belirlemekle kalmaz, aynı zamanda kadınları kamusal hayata karar vericiler olarak normalleştirir.” sözleriyle bir Tweet paylaştı.

resim2
President Sahle-Work(solda), Abiy Ahmed (sağda).

Devlet başkanı Sahle-Work, Etiyopya büyükelçisi olarak Senegal ve Djibouthi’de hizmet vermişti. Aynı zamanda Orta Afrika Cumhuriyeti’nin barış elçiliğini sağlamak için Birleşmiş Milletler’de üyelik yaptı.

Mrs.Sahle-Work, devlet başkanı olmadan hemen önce, Afrika Birliği’nde Birleşmiş Milletler temsilcisiydi. Etiyopya anayasasına göre başkanlık makamı, başbakanla beraber gücü elinde tutan sembolik bir makamdır.

Son olarak Ameenah Gurib-Fakim mart ayında şahsi harcamalar üzerine istifa etti ve kendisi tüm suçlamaları reddetti.

 

Çeviri: Merve Sulu