Theresa May, katledilen parlamento üyesi Jo Cox’tan esinlenilen tasarı için 1,8 milyon avro finansman tahsis edildiğini duyurdu.

May, “Zamanımızın en büyük toplum sağlığı sorunlardan biri” olarak ifade ettiği yalnız insanlar sorunuyla mücadele için, Ulusal Sağlık Sistemi (Devlet kurumu) tarafından aşçılık ve sanat derslerinin verilebileceğini duyurdu.

Hükümet-muhalefet iş birliğiyle oluşturulan stratejinin parçası olarak doktorlar, hastalara ilaca dayalı tedaviler uygulamak yerine hastaları sosyal aktivitelere ve gönüllü hizmetlere yönlendirmeleri için teşvik edilecek.

Ayrıca Liverpool, sahil kasabası Whitby ve güneybatı Londra’daki New Malden’de pilot uygulaması başlatılan plan gereği posta işçileri, teslimat turları sırasında yaşlı ve sosyal hayattan izole edilmiş insanları kontrol edecek.

Bayan May, yetişkinlerin beşte birini etkileyen yalnızlık problemiyle mücadele için 1,8 milyon avroluk yeni fon ayrıldığını söyledi.

Bu tasarıda 2016 yılında bir aşırı sağcı tarafından vurulmadan önce mezkur meselenin çözümü için hükümetin ve muhalefetin ortak katıldığı bir komisyon kuran İşçi Partisi eski Milletvekili Jo Cox’un çalışmalarından ilham alındı.

Bayan May konuşmasında “Jo Cox, çocukluk çağı obezitesi ve ruh sağlığı sorunlarının yanında çağımızın en büyük toplum sağlığı sorunlarından biri olan ve giderek büyüyen sosyal adaletsizliğin kritik önemini vurgulamakta kesinlikle haklıydı” ifadelerini kullandı.

“Jo’nun adına kurulan Yalnızlık Komisyonu’na destek olabilme fırsatına sahip olduğum için çok mutluyum ve onun tavsiyelerini daha ileriye taşımak için mümkün olan her şeyi yapmakta kararlıyım.

Bu, ülkemizde uzun ve geniş kapsamlı bir sosyal değişimi sağlamak için sadece bir başlangıçtır fakat ulusal görev olarak addettiğimiz yalnızlığı yaşamımızdan atmak için hayati önemde bir ilk adımdır.”

Sorunun üstesinden gelmek için bir dizi önlem belirleyen Başbakan, yeni kafeler, sanat alanları ve bahçeler kurularak topluluk alanlarını artırmak için kullanılacak 1,8 milyon avroluk fonu oyladı.

Bunların yanında İngiliz Kraliyet Postası (Royal Mail) ile anlaşmaya vardılar. Anlaşmaya göre posta işçileri olağan teslimat turlarında yalnız insanları kontrol edecek.

Sainsbury’s and Co-op da dahil olmak üzere işletmeler de işyerinde yalnızlıkla mücadele için anlaşma imzaladılar.

Diğer tedbirler arasında, Sağlık ve Sosyal Bakım Dairesi, Konut, Topluluk ve Yerel Yönetim Bakanlığı ve İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı da dahil olmak üzere devlet dairelerinin kararları için yalnızlık “politika testi” ne yönelik çalışmalar yer almaktadır.

Sağlıklı yaşam için gönüllü aktivitelerin desteklenmesine yönelik 5 bölgede pilot uygulama başlatılacak.

Ocak ayında Yalnızlık Bakanı olarak atanan Tracey Crouch “Hiç kimse kendini yalnız veya terk edilmiş hissetmemeli. Yalnızlık her yaşta insanı etkileyen ciddi bir problemdir ve bu girdiğimiz mücadele son derece isabetlidir.” dedi.

“Stratejimiz bu sorunla mücadele için güçlü bir vizyon ortaya koyuyor. Sağlık servislerini, iş dünyasını, yerel yetkilileri, hayır kurumlarını ve toplulukları bir araya getirerek yalnızlığa karşı farkındalığı artıracağız ve insanların daha sağlıklı ve mutlu yaşamlar için birbirleriyle bağlantı kurmalarına yardımcı olacağız.”

Yerel Yönetim Derneği (LGA) yalnızlıkla mücadele stratejini memnuniyetle karşıladı fakat başbakanı konsey bütçelerine yapılan kesintiyi iptal etmeye çağırdı.

Yerel Yönetim Derneği Toplulukları başkanı Ian Hudspeth konuşmasında “Kurumların bu talepleri karşılayabilecek kapasitede olması başlıca meselemizdir. Fakat 1,8 milyon avro bu hizmetlerin yapılması için yeterli değil. Bu yüzden yeterince kaynak sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“Yerel yönetimler 2025 yılına kadar 7,8 milyar avroluk bir bütçe kesintisiyle karşı karşıya. Toplum sağlığına, yalnız insanları destekleyebilecek, yalnızlığın yayılmasını engelleyebilecek önleyici halk sağlığı girişimlerini fonlamak hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Gelecek bütçede hükümetin, sosyal güvenlik ve toplum sağlığına yönelik hizmetlere daha fazla bütçe ayırması da son derece önemlidir.

Toplum sağlığını, refahını artırma ve yalnızlığı önleme çalışmalarından maksimum verim alabilmek için hükümeti, yerel konseylerin bütçesinde yaptığı kesintiyi iptal etmeye ve 2025 yılına kadar 3.5 milyar avroyu aşması beklenen sosyal güvenlik harcamalarındaki açığı kapatmaya çağırıyoruz.”

Jo Cox Yalnızlık Komisyonu tarafından hazırlanan bir rapora göre, sorunun İngiltere ekonomisine yılda 32 milyar avro zarar verebileceği tahmin ediliyor.

9 milyondan fazla yetişkin insan sıklıkla veya genellikle yalnız olduklarını söylüyor ve özellikle yaşlılar ile engellilerde bu sorun daha fazla görülüyor. Yaklaşık 200 bin kişi, bir aydan daha fazla süredir hiç kimseyle iletişim kurmadıklarını bildirdi.

Dört doktordan üçü günde ortalama 5 hastanın sırf yalnız oldukları için geldiğini belirtti.

Yeni strateji aile doktorlarına ilaca dayalı tedaviye güvenmekten ziyade hastaları topluluk çalışanlarına yönlendirmeyi teşvik ediyor ve bir nevi “Sosyal reçete” yazma imkânı sunuyor.

Jo Cox’un kız kardeşi Kim Leadbeater: “Bugün yalnızlıkla mücadele stratejisinin başlatıldığı için mutluyum. Jo’nun mirasın bir parçası olarak yalnızlıkla mücadele çalışmaları son derece önemli ve onun katledilişinden beri bu konuda gelinen aşamayı görmek heyecan verici.

Yalnızlık meselesinin resmi olarak hükümetin ajandasında oluşunu görmek mükemmel ve bu noktaya gelmemizde dahili olan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Şimdi asıl önemli olan diyaloğu ve stratejiyi eyleme dönüştürmektir. Şüphesiz Jo’nun isteği şey buydu. Onun başlattığı ve bizim devam ettirdiğimiz bu çalışma sonucunda yalnızlıktan kurtulan her yaşam bize büyük mutluluk ve huzur verecek. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda bunu dört gözle bekliyorum.” İfadelerini kullandı.

Çeviri için izin alınmıştır.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/loneliness-strategy-government-jo-cox-funding-nhs-cooking-dancing-a8583916.html