hawaii

Kaynak: jurist

Perşembe günü Havai Senatosu, ölümcül hastalara yönelik tıbbi yardımlı ölümü yasallaştıracak tasarıya nihai onayı verdi.

Tasarı, sadece 6 aydan daha az ömrü kalan hastalar için geçerli. Onlara, ölümlerine yardımcı olmak için tıbbi reçete almaları izni veriyor ve sadece Havai’de yaşayanlar için geçerli.

Tasarı, iki sağlık uzmanının, hastanın son sağlık durumu üzerinde hemfikir olmasını gerektiriyor. İki sağlık uzmanı, hastanın zihinsel sağlamlığını ve böyle bir karar verme kapasitesini değerlendirmekle görevli. Eğer iki doktor onay verirse, bir akıl sağlığı uzmanının, hastanın bilgili bir şekilde karar alma yeteneğini etkileyen depresyon gibi, herhangi bir zihinsel/ruhsal durumdan acı çekmediğine emin olması gerekli.

Tasarıda ayrıca, bu prosedürü uygulamak için hastaya müdahele eden, onu zorlayan kişiler için ceza öngörülmüş. Ayrıca bu sürece katılmaya hiçbir sağlık kuruluşu sorumlu tutulmayacak ve sağlık uzmanlarına bu uygulamaya katılmayı reddetme hakkı da verilmiş. Bu gibi durumlarda hasta başka bir sağlık uzmanının yanına gönderilmek zorunda.

Tasarı, 6 Mart’ta Temsilciler Meclisi’nden geçti. Tasarı, şu sıralar imzasının beklendiği valiye gönderildi. Şu anda, beş eyalet (Oregon, Washington, California, Vermont ve Colorado) ve Washington DC, tıbbi yardımlı ölüme izin veren yasalara sahip.

Reklam