Kaynak: betterhumans.coach.me

Birisi bir zamanlar Warren Buffett’a başarı sırrını sordu. Buffett bir yığın kitabı işaret etti ve dedi ki,

Her gün 500 sayfa kadar okuyun. Bilgi bu şekilde işe yarar. Bileşik faiz gibi, birikiyor. Bunu hepiniz yapabilirsiniz, ancak garanti ederim ki çoğunuz yapmayacak… “

Buffett’in bu alıntısını iki yıl önce bulduğumda bir şeyler yanlıştı.

Aralık 2014 tü. Hayalimdeki işi bulmuştum. Bazı günler, orada, hayallerimin işinde otururken düşünürdüm. Aman tanrım, 40 yıl sonra hâlâ burada olursam? Böyle ölmek istemiyorum…

Bir şey doğru değildi. Ben de okları takip ettim. İyi kademeler, liderlik, tavsiyeler, üniversite. Hayalimdeki iş. Ben kazandım. Yarışı bitirdim. Burada rüyalar ülkesindeydim. Fakat bir şey korkunç derecede yanlıştı.

Her gün, rüyalarımın işinin masasından gözlerinin içine baktım. Boş, bomboş gözler.

Orada cevap yoktu.

2015 Ocak’ında Buffett’ın alıntısını buldum. Okumaya karar verdim. Okumak, okumak ve okumak için ilerliyordum ve bazı lanet cevapları bulana kadar asla durmayacağım.

Günde tam olarak 500 sayfa okumadım, ancak son 2 yılda 400’ü aşkın kitabın kapağını okunmuş olarak kapadım. Okumaya başlama kararı hayatımdaki en önemli kararlardan biriydi.

Kitaplar bana seyahat etme cesaretini verdi. Kitaplar bana işimden ayrılabilme inancını verdi. Kitaplar bana hiçbir şeyimin olmadığı bir dünyada amaç, kahramanlar ve rol modeller verdi.

Yılda 200 kitap okumanın şaşılacak bir şey olduğunu söylemek istiyorum. Ama gerçek şu ki, değil. Herkes yapabilir.

Tek gereken doğru araçlar ve birkaç basit matematik işlemi.

  • Başlamadan Önce Pes Etmeyin

Joe “Her gün 500 sayfa oku” tavsiyesini duyduğunda, onun anlık tepkisi ortalama şu şekildeydi “Yolu yok! Bu imkansız!”.

Joe daha sonra hiç derin bir fikri olmaksızın düşüncesini haklı çıkarmak için gerekçeler uyduracak. Bu gerekçeler “Ben çok meşgulüm”, “Yeterince zeki değilim” veya “Kitaplar benim için değil” gibi şeyler olabilir.

Ama biraz daha derinlere gidersek? Örneğin, yılda 200 kitap okumak aslında ne yapar? İki yıl önce, basit bir matematik hesabı yapmak için durdum ve işte ne buldum: Yılda 200 kitap okumak zor değil.

Tıpkı Buffett’in söylediği gibi. Herkes yapabilir, ancak çoğu insan bunu yapmaz.

  • Basit Bir Matematik Hesabı Yapın

Yılda 200 kitap okumak ne kadar zaman alır?

Önce, hızlıca iki istatistiğe bakalım:

*Ortalama bir Amerikalı dakikada 200-400 kelime okuyor. (Ortalama biri olduğunuzdan, benim gibi dakikada 400 kelime okuduğunuzu varsayacağım)

*Tipik kurgusal olmayan kitapların 50.000 kelimesi var.

Şu an tek ihtiyacımız olan bazı hızlı hesaplamalar:

           200 kitap * 50.000 kelime / kitap = 10 milyon kelime

           10 milyon kelime / dakikada 400 kelime = 25.000 dakika

            25.000 dakika / 60 = 417 saat

Hepsi bu kadar. 200 kitap okumak için yılda 417 saat okumak yeterlidir.

Biliyorum, biliyorum. Benimki gibi bir beyne sahipseniz beyniniz 417 saati gördüğünde muhtemelen hemen durdu. Çoğu kişi haftada 40 saat çalışıyor! 417 saat boyunca nasıl okuyabiliriz?

Maymun beynin seni daha farklı bir tarafa yöneltmesin. Hadi 417 saatin gerçekten ne anlama geldiğini hızlıca yeniden değerlendirelim.

  • Zaman Bulun

Vay canına, 417 saat. Kesinlikle çok gibi hissettiriyor. Ama 417 saat gerçekten ne anlama geliyor? Biraz daha geniş bir bakış açısıyla bulmaya çalışalım.

İşte tek bir Amerikalı’nın bir yılda sosyal medya ve TV’ye ne kadar zaman harcadığı:

*Sosyal medyada 608 saat

*TV’de 1642 saat

Vay! Çöpe harcanan yılda 2250 saat. Bu saatler okumak için harcanmış olsaydı, yılda 1000’den fazla kitap okuyabilirdiniz!

İşte çok kitap okumanın ardındaki basit gerçek: O kadar da zor değil. İhtiyacımız olan tüm zamana sahibiz. Korkunç olan kısım – hepimizin görmezden geldiği kısım – hepimizin bildiği şeyi yapmak için çok zayıf, çok dikkat dağıtıcı ve çok bağımlı olduğumuzdur.

Çok daha fazla okumaya başlamak için tek yapmanız gereken Umutsuz Ev Kadınları’nı (ya da diğer dizileri) izlemek ya da Twitter da ünlüleri takip etmek ile harcadığınız ‘boş zamanlarınızın’ bir kısmını kitap okumaya çevirmek.

Teori basittir. Zor olan bu teoriyi uygulamaktır.

  • Uygulayın

Hepimiz okumanın önemli olduğunu biliyoruz. Hepimiz daha fazlasını yapmamız gerektiğini biliyoruz. Ama yapmıyoruz. Bunun asıl nedeni uygulamanın başarısız olmasıdır.

Henüz o kadar mükemmel değilim, fakat burada sonuç almamı sağlayan bazı taktikler var.

  1. Çevresel Planlar Kullanın

Kokaini bıraktığında evin çevresinde yalan söyler misin? Tabi ki hayır. Medya bağımlılık yapacak şekilde tasarlanmıştır. Medya bağımlılığından uzaklaşmak uyuşturucu bırakmak kadar zor olabilir.

Burada karşılığı fazlasıyla alınan değişimler çevreseldir.

Okumak isterseniz;

(1) çevrenizden tüm dikkat dağıtıcıları kaldırdığınızdan ve

(2) kitapları olabildiğince kolay erişilebilir hale getirdiğinizden emin olun.

Bir örnek olarak, benim çevrem şu şekildedir:

 

Çok seyahat ederim. Bu okumamı engellemiyor. Soldaki resim, Tayland’daki kitaplığımdır. Kitapları her yerde tutmaya çalışıyorum, böylece bir tane alıp okumaya başlayabilirim.

Sağdaki resim benim akıllı telefon ekranım. Sadece iki tane uygulama olduğuna dikkat edin. Bunlardan biri – Kindle uygulaması – okumak içindir. Diğeri alışkanlıklar içindir. Bu da beni bir sonraki noktamıza getiriyor.

 2. Yükleme Alışkanlıkları

İrade, yaşam tarzını değiştirmek için iyi bir araç değildir. Ona en çok ihtiyaç duyduğunuzda her zaman başarısız oluyor. Zihin gücüne inanmak yerine, bir alışkanlık kalesi inşa edin – bunlar zorlu zamanlarda direnmenizi sağlayacak şeylerdir.

Alışkanlık bilimine aşina değilseniz, konuyla ilgili en sevdiğim kitap Tynan’ın Süper Hümanizm Alışkanlığı’dır. Bu son derece pratik ve umurumda olan tek şey pratiktir.

Alışkanlık oluşturmada iyi olma yıllarımı aldı. Yaptığım hataların birçoğu kaçınılabilirdi. Eğer geçmişe dönebilsem, alışkanlık koçu bulurum. Onu nasıl gördüğüm ortada. İyi bir kitaptan oyunun kurallarını değiştiren bir fikir binlerce dolara mal olur. Eğer bir koç yılda bir tane daha iyi kitap okumanıza yardımcı oluyorsa zaten paranızın karşılığını almışsınızdır.

(Bana çok fazla yardımı olan iki koça ; Cherry Jeffs ve Nathan Sudds ‘a sesleniyorum.)

3. Birden Çok Ortamda Hareket Edin

Okumaya gelince bir uzman değil elinden her iş gelen kişi olun.

Amacınız daha fazla okumak ise, nerede okuduğunuz veya hangi ortamları kullandığınız konusunda seçici olamazsınız. Basılı kitapları okurum. Telefonumda okurum. Sesli kitapları dinlerim. Ve ben bunları her yerde yaparım – banklarda, otobüslerde, tuvalette … Okuyabileceğim her yerde.

Okuma fırsatınızı yaratın. Bir fırsatınız varsa onu kullanın. Fırsatınız yok ise bir fırsat bulun.

“”Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.”

-Orhan PAMUK                  

           Okumaya başlamamış olsaydım, belki hala hayallerimdeki işime devam ederdim. Belki de hâlâ masamda olurdum ve saati izleyip nasıl öleceğimi merak ederdim…

Eğer cevaplar arıyorsanız, okumayı deneyin. Aradığınızdan çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

 

           Charles Chu’nun kendi fikirlerini ve kitaplarından bölümler paylaştığı bir mail ağı var. Eğer İngilizce içeriğe ilginiz var ise   http://thepolymathproject.com/?medium-welcome/  buradan bu e-posta ağına dahil olabilirsiniz.
           Bizim ülkemizde de benzer içeriğe sahip biryudumkitap adında bir e-posta ağına sahibiz. Her gün farklı kitaplardan bölümler e-postanıza gelebilir ve kitap okuma kararınıza destek sağlayabilirsiniz. Abone olmak için http://www.biryudumkitap.com/ linkine tıklayabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar.
Reklam