Kaynak: Independent

Kadın polis memuruna kadınlara mahsus bir işte çalışması gerektiğini söyleyen sürücü para cezasını ödemezse hapse girecek.

Belçika’daki yeni çıkarılan kanun kapsamında bir adam ilk kez kamuya açık alanda cinsiyetçilik suçunu işlediği için suçlu bulundu. La Soir’ın aktardığına göre Brüksel’de bir mahkeme sürücüyü 3000 Euro adli para cezasına çarptırdı. Bu olay Fransa’nın tacize karşı “cinsel ve cinsiyetçi öfke“ olarak tanımlanan büyük bir protestoya hazırlanırken gerçekleşti.

Dava bir sürücünün Belçika Karayolları Kanunu’nu ihlal edilmesi nedenini de içeriyor. Mahkeme ilamına göre kimliği belirtilmeyen genç adam bir polis memurunu cinsiyeti nedeniyle aşağıladı. Birçok görgü tanığının söylediğine göre adamın, polis memuruna kadınlara özgü işlerden birini yaparsa onun için daha iyi olacağını söylediği rapor edildi.

Sürücü üç suçlamadan hüküm giydi: polis memurunu aşağılamak, kamusal alanda tehdit ve cinsiyetçi ifadeler kullanmak, başka bir insanın cinsiyeti sebebiyle onurunu aşağılamak. Sürücü eğer adli para cezasını ödemezse bir ay hapis cezası alacağı hususunda uyarıldı.

Savcılık makamını temsil eden Gilles Blondeau şöyle diyor: “İlk kez bu kanun nedeniyle bir kişi hakkında iddianame hazırladık. İnsanların hakaret ve tehdit suçlarından polis tarafından gözaltına alınması oldukça yaygın bir durum. Ancak bir polis memurunu cinsiyeti sebebiyle aşağılamak yeni bir şey. Bu vaka bu kanunu test etmek için pek çok görgü tanığının olduğu somut,açık ve güzel bir örnekti. Ancak bütün davalar böyle olmayacaktır.”

Bu yasa 2012 yılında büyük tartışmalar yaratan “Sokakta Kadınlar” adlı bir belgeselin kamusal alanda cinsiyetçiliğin ne boyutlarda olduğunu gözler önüne sermesi sonrasında çıkmıştı.

Yasaya göre, “Cinsiyetinden dolayı bir kimseyi aşağılayan her davranış veya bir insana cinsiyeti nedeniyle daha aşağıymış gibi davranmak, mağdurun saygınlığını ciddi bir saldırı teşkil etmesi halinde 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.”