george pell
Avustralya Kardinali George Pell, Sydney/2012

Avustralya Polisi Salı günü üst düzey bir Vatikan Kardinalini çok sayıda cinsel saldırı ile suçladı. Katolik Kilisesinin yetkilerini sarsacak mühim ve çarpıcı bir olay mahiyetinde.

Papa Francis’in finansal danışmanı ve Avustralya’daki en üst düzey Katolik yetkilisi olan Kardinal George Pell, kilisenin uzun süredir süren cinsel taciz skandalında suçlanan en üst düzey Vatikan yetkilisi oldu.

Victoria eyaleti Polis Vekil Yardımcısı Shane Patton, polisin Pell’i çok sayıda cinsel saldırı suçlamasıyla yüzleşmesi için mahkemeye çağırdığını söyledi. Pell’ e karşı birçok müştekinin olduğunu da ekledi fakat Kardinale karşı yapılan iddialar hakkında daha fazla bilgi vermedi.

Pell’in davası 18 Temmuz’da Melbourne Magistrates mahkemesinde görülecek.

Pell, defalarca taciz iddialarını reddetti. Avustralya Katolik Kilisesi Kardinal Pell hakkında yaptığı açıklamasında suçlamalar hakkında yorum yapmadı.

Vekil yardımcısı Shane Patton, Melbourne muhabirlerine “Kardinal Pell’e karşı yapılan iddiaların henüz hiçbir mahkemece test edilmediğini dikkat etmek önemlidir” dedi.

“Kardinal Pell, diğer her sanık gibi, hakkaniyete uygun şekilde değerlendirilmelidir.”

Bu suçlamalar, cinsel istismar için “Sıfır Tolerans” sözü veren ve sözünü çok da tutabilmişe benzemeyen Papa Francis’e ciddi bir darbe oldu.

Pell, Melbourne ve daha sonra Sydney Başpiskoposu iken, aynı hususta bazı ruhbanlara ait vakalarla karşılaşmış ve bunları kötü yönetmişti. Katolik Kilise’nin ve diğer kurumların çocukların cinsel istismarına nasıl cevap verdiğini inceleyen hükümetin yönettiği bir soruşturma da Pell’in başpiskopos iken yaptıkları da yoğun incelemeye alındı. Avustralya’nın kadim Kraliyet Komisyonu (ülkenin en üst düzey soruşturma kurulu) çocukların cinsel istismarı hususunda Avustralya Katolik Kilisesi’nde şok edici seviyede istismara rastladı. Bu yıl Katolik rahiplerin %7’sinin ,30-40 yıl boyunca yaptıkları iddia edilen, çocuğun cinsel istismarı ile suçlandıklarını açıkladı.

Geçen yıl Pell komisyona şahitliğinde Katolik Kilisesi’nin binlerce çocuğun taciz ve tecavüz edilmesine izin vererek büyük bir hata yaptığını kabul etmişti. Kendisi de iddialar hakkında rahiplere güvenmede hata yaptığını kabullenmek zorunda kalmış ve kendi Memleketi Avustralya- Ballarat’ta bulunan kilisede taciz mağduru olanların intiharlarına bir son vermek için yardım etmeye yemin etmişti.

Fakat son zamanlarda, Pell’in kendisi rahiplere cinsel istismar soruşturmasının hedefi oldu.

 

Kaynak: http://www.latimes.com/world/la-fg-australia-cardinal-charged-20170628-story.html