SuomenlippuLiehuu303Web

Finlandiya’nın sosyal sigorta acentası olan Marjukka Turunen Pilot tasarının ”insanların akıl sağlığına dolaylı yoldan bir fayda sağladığını” söylüyor. 

Denemeyi yürüten memur, radikal Finlandiya pilot denemesi sayesinde aldıkları temel aylık gelirin, vatandaşların stres seviyelerinde bir azaltma yaşattığını söyledi.

Avrupa’da bir benzeri olmayan tasarı, 2 yıl boyunca her ay 2,000 insana 560 euro (£473) verilmesine olanak sağlıyor. Alıcılar, halihazırda aldıkları yardım parasından bir miktar düşüldüğü için iş aradıklarını yahut paralarını nasıl harcadıklarını rapor etmek zorunda değiller.

Marjukka Turunen, KELA’nın başı, Finlandiya’nın yasal birimi olan sosyal sigorta acentası, tasarının; bürokrasiyi bölmek, masrafları azaltmak ve yoksullukla mücadelenin yanı sıra insanların akıl sağlığına da dolaylı yoldan pozitif bir etki bıraktığını söylüyor.

“Zamanında bunu söyleyen bir kadın vardı: ‘ Her telefon çaldığında işsizlik servisinin bana bir iş önermek için aradığını düşündüğümden korkuyordum.’ ” Turunen Amerika merkezli yayın kuruluşu Kera habere anlatıyor.

Kadın, yaşlanmış olan anne ve babasına baktığı için çalışamıyordu.

Ekledi: ” Bu denemenin gerçekten dolaylı yoldan bir etkisi var, aynı zamanda insanların stres seviyesine ve akıl sağlığına ve buna benzer problemlerine de bir etkisi var. ”

Pilot deneme süresince katılımcı iş bulsa dahi maaşını almaya devam edebilecek ki bu da iş buldukları zaman maaşlarını kaybedeceklerinden endişe duyan taleplileri rahatlatıyor.

İnsanların bir işte çalışmayı reddetmelerinin sebebi yardım parasıyla daha iyi hissetmeleri ki bunun da bilhassa olumsuzluğu Finlandiya’nın cömert ve karışık sosyal güvenlik sisteminin altında yatıyor.

Merkez sağ hükümetinin tanıttığı bu tasarı, Finlandiya’nın işsizlik problemini ele alma amacını ölçmede bir parça görevi görüyor.

Yüzde sekizi aşan ya da 213,000 civarı Finlandiyalı kasım ayında geçen yıldaki gibi değişmeyen bir figür göstererek işsizdi.

Finlandiya’nın orta seviye özel sektör bütçesi devletin verilerinde her ay 3,500 euro (£2,958) olarak gözüküyor.

Nisan ayında Canada’nın en büyük ili, Ontario, benzer bir evrensel temel tasarıyı denemeye başlayacağını duyurdu.

Ontario Başbakanı Kathleen Wynne bu tasarının modern dünyayı adresine alması gereken ”yeni bir davet” olduğunu söyledi.

 

Kaynak: The Independent