Grandmothers of Plaza de Mayo

Kaynak: jurist

Bir Mendoza mahkemesi dört eski federal hakimi, Arjantin’in 1976-1983 diktatörlüğü sırasındaki insanlığa karşı suçlarından dolayı cezaevinde hapse mahkum etti. Hakimler başlangıçta, muhaliflerin kaçırılması, işkenceleri ve cinayetlerini soruşturmamışlardı.

Savcılarsa sonunda hakimleri “dilekçe verme eylemsizliğinin 20’den fazla muhalifin ortadan kaybolmasından önce geldiğini” iddiasıyla suçladı. Son diktatörlük sırasında rolleri nedeniyle sivil faillerin adalete teslim edilmesini savunan Plaza de Mayo Büyükanneleri [savunucusu web sitesi] de dahil olmak üzere çeşitli insan hakları grupları tarafından karar alkışlandı.

Güney Amerika’nın eski diktatörlüğünün eski katılımcıları son on yıldaki geçmiş suçlarından sorumlu tutuldu. Ağustos ayında bir Arjantin mahkemesi, diktatörlük döneminde insan haklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle dönemin askeri yetkililerini suçlu buldu. Mayıs 2016’da Arjantin’in son diktatörü Reynaldo Bignone ve diğer eski subaylar, 1970’lerde Condor Operasyonundaki görevlerinden dolayı ceza aldılar. Şubat 2016’da Fransa’nın en yüksek temyiz mahkemesi, ülkedeki “kirli savaş” sırasında “sözde” insanlığa karşı işlenen suçla ilgili olarak eski bir polis memurunun Arjantin’e iadesini talep eden alt mahkeme kararını bozdu. 2014’te bir Buenos Aires mahkemesi, 32 fabrika işçisinin kaçırıldığı ve işkence gördüğü iddiasıyla ülkedeki diktatörlüğün son Arjantinli askeri başkanı Bignone’a 23 yıl hapis cezası verdi.