16241388115_fec39f427a_b KAYNAK:allaboutlaw

İdeal kariyeriniz için ihtiyacınız olan beceriler, üzerinde çalışabileceğiniz ve zamanla geliştirebileceğiniz şeylerdir.Dedikleri gibi uygulama kusursuz yapar!Başarılı bir avukat olmak isterseniz üzerinde çalışmayı düşünmeniz gereken birkaç şey:

1) İyi İletişim Becerileri

Avukatlar durumları sözlü olarak ifade edebilmeli, iyi bir dinleyici olmalı bunun yanında yazılı iletişim becerilerine de sahip olmalıdır.Mahkeme salonlarında, jürilerin ve hakimlerin önünde inandırıcı bir savunma için iyi bir konuşma becerisi esastır.İletişim ve konuşma becerileri, farazi dava savunmalarında veya genel konuşma gibi etkinliklerde yer alarak etkinlik süresince verimli çalışmalarla geliştirilebilir.

Avukatların ayrıca, çeşitli hukuki belgeler üretmeleri gerektiği için açık, ikna edici ve özlü olarak yazma kabiliyetlerinin olması gerekir.

Ancak her şey planlamayla ilgili değildir.Müvekkillerinin onlara söylediklerini analiz edebilmek veya karmaşık bir tanıklığı takip edebilmek için iyi bir dinleme becerisine sahip olması gerekir.

2) Muhakeme Yeteneği

Sınırlı bilgilerden makul, mantıklı sonuçlar veya varsayımlar oluşturma yeteneği avukat olmanın esasıdır.

Ayrıca bu iddialarınızı eleştirel olarak düşünmelisiniz, böylece argümanınızda ki  potansiyel zaafiyet alanlarını öngörebilirsiniz.

Benzer şekilde, muhalefet iddialarında ki zayıf noktaları görebilmelisiniz.Kesinlik de iddianızın bir parçasıdır.Karar verebilmek için bir sürü önemli yargılama çağrıları yapmalısınız.

3) Analitik Beceriler

Hem çalışma hem de hukuk uygulaması, büyük miktarda bilgiyi emme, daha sonra yönetilebilir ve mantıklı bir işleme dönüştürme zorunluluğunu içerir.

Bazen, birden fazla mantıklı çözüm veya bir uyuşmazlığı çözmek için uygulanabilir birden fazla emsal karar olabilir.Bu nedenle hangisinin en uygun olduğunu seçebilmek için avukatın değerlendirme becerisine sahip olması gerekir.

4) Araştırma Becerileri

Benzer şekilde hızlı ve etkili bir şekilde araştırma yapabilmek, müvekkillerinizin ihtiyaçlarını anlamak ve yasal stratejiler hazırlamak için gereklidir.

Yasal stratejileri hazırlamak, büyük miktarda bilgiyi özümsemek  ve anlamak sonra bunları yönetilebilir ve yararlı bir iddiaya dönüştürme zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir.

5) Kişisel Beceriler

Kanun soyut bir uygulama değildir. Akademik olarak ne kadar başarılı olduklarından bağımsız olarak günün sonunda avukatlar gerçek insanlarla çalışır ve onların hayatlarını etkileyebilecek kararlar alır.

Bunun için avukatlar cana yakın, ikna edici ve diğer insanları okuyabilen kişiler olmalıdır.Bu sayede mahkemenin tepkilerini anlamlandırabilir ve tanıkların dürüstlük seviyelerini ölçebilirler.

Müvekkillerinin tavsiyelerini alması muhalefet olan tarafla müzakereler yapması istediği sonucu elde etmesi için avukata yardımcı olur.

6) Azim

‘’Azim uzun bir yarış değildir, birbirinden kısa olan birden çok yarıştır.’’ Avukat olmak için çalışmak bile büyük bir azim ve taahhüt gerektirir.-işe başlamadan önce de bu durum geçerlidir!

Tipik olarak bir avukat, yeterlilik öncesinde bir hukuk lisans eğitimini bitirecek, yasal bir uygulama dersi alacak ve daha sonra bir eğitim sözleşmesi yapacaktır. Birçoğu aynı zamanda bir tatil planı yapacak veya başka bir iş tecrübesini de deneyimleyecektir.

Bir dava üzerinde çalışırken, gerekli çalışmaları tamamlayıp başarılı bir sonuca ulaşmak  için azami gayret sarf etmeniz gerekir.

7) Yaratıcılık

Çok üst düzey avukatlar problemleri çözerken  sadece mantıklı ve analitik düşünmüyorlar, aynı zamanda büyük bir yaratıcılık örneği sergiliyorlar.

En iyi çözüm her zaman en belirgin değildir ve size meydan okuyanlara karşı gelebilmek için genellikle kutunun dışında düşünmek gerekir.

Çeviren:Esra Baştan

Reklam