lead_large

Kaynak: The atlantic

Şu anda yaşadığımız olayların hangileri zamanla hatırlanacak, parçaları birleştirmek zor. Bir ulusal güvenlik danışmanının haftalarca yeni başkanlığa istifası mı olacak? Kışın ortasında şort giyenlerin görüntüsü, kayıtlardaki en sıcak yılın görüntüsü mü olacak? Ya da tamamen başka bir şey olacak, bir dominonun yıkılışı, şu an manşetlerden düşmeyen herhangi bir şeyden daha önemli olaylar zinciri oluşturacak? Yaşadığınız tarihi olaylar meydana geldiği zaman tarihi bir olay olarak düşünülmedi mi?

Bugün Atlantic Yaşam Zaman Çizelgesi denilen bir şey başlatıyor. Doğum tarihinizi giriyorsunuz ve Yaşam Zaman Çizelgesi sizin zamanınızda olan kısa bir tarih turu gösteriyor. Bunu hayatınız için bir dikiz aynası olarak düşünebilir ve şu andan doğumunuzdan hemen öncesine uzanan yolculuğunuzun kilometre taşlarını görüntüleyebilirsiniz. Her bir Yaşam Zaman Çizelgesi farklı şekillerdeki bir çok olay içerir – güzel anlar, trajik olanlar, dünyayı değiştiren olaylar ve sadece kayda değer anlar, bazılarını muhtemel hatırlarsınız, bazılarını unutmuş olabilirsiniz ve bir kaçı hakkında hiçbir şey bilmiyor olabilirsiniz. Bunların çoğu Atlantic’in arşivindeki hikayelerle eşleştirilmiştir, yani bu olayların ve bunların öneminin 160 yıllık bu kurumun hafızasında nasıl bulunduğunu görebilirsiniz.

Benim Yaşam Zaman Çizelgem hayatımın ortalarında Google’ın kurulduğunu söylüyor. Yani şu anda dünyada Google ile yaşadığım kadar onsuz yaşadım ve yaşlandıkça hayatımın çoğunda olacağı bir dünyaya doğru ilerliyorum.

Dewey ondalık kartları sayesinde hala canlı olan Google öncesi çöpçü avı oyunu, hafızalarımızın sisli alanında daha derine inmeye başlayacak. Benim için bu kilometre taşı, bulanıklaşmadan önce anılarıma eklemek için bir hatırlatıcıdır, ki kazandığımı ve kaybettiğimi düşünmek bir dakikamı aldı. Ancak sanıyorum sizin Yaşam Zaman Çizelgeniz farklı türde yansımalar hatırlatacaktır.

Biz Yaşam Zaman Çizelgesine zamanla ve geri bildirimlerinize karşılık olarak eklemeye devam etmeyi planlıyoruz. Kendi zaman çizelgenizi görüntüledikten sonra, gelecek güncellemelerin bildirilmesi için e-mailinizi bizimle paylaşabilirsiniz. İster nimet ister lanet olduğunu düşünün ilginç zamanlarda yaşıyorsunuz. Ve çoktan tarih kitaplarını dolduracak kadar şey yaşadınız. Bunu bu kitapların ön gösterimi gibi düşünebiliriz.

Yazar: Matt Thompson

Çeviri: Nagihan Tandoğan