main-thumb-7605804-200-nmvxzrjnszvynxjwuhnmlauqlrxvnzkc.jpeg

Madhur Bajpai

Kaynak: www.quora.com

Kabul etmem gereken en acı gerçeklik, küçüklüğümüzden beri bu yalan üzerine yetiştirildiğimiz “mükemmel yaşam hayali” veya “mükemmel yaşam yanılgısıdır”.  Mükemmel yaşam; herkesin mutlu olduğu, insanlara iyi davrandığınızda kimsenin incinmediği, çevrenizdeki insanlar tarafından verilen tavsiyeleri yerine getirirseniz her şeyin mükemmel olacağı, her şeyi titizlikle planlarsanız vb. Burada yalnızca mükemmel başarı mutlu bir insanı tanımlıyor.

Bir başka deyişle, çevremizdeki her şey planlarımıza göre mükemmel şekilde gittiğinde mutlu olabileceğimiz yanılgısı…

Bununla birlikte, gerçek dünyanın kendisi mükemmel değildir. Dünyada mutlak mükemmellik diye bir şey yoktur. Sadece uygun zamanda uygun olan şeyler vardır. Siz her şeyi planlamakla meşgulken, başarısızlığınıza neden olabilecek hesaplayamadığınız diğer birçok faktör vardır. Çok uzak bir yere bakarak meşgul olursanız, yol boyunca saf mutluluğun küçük anlarını kaçırabilirsiniz.

Bu küçük şeyi kabul etmek beni daha güçlü yaptı, çünkü görevlerime odaklanmamı kolaylaştırdı ve ulaştığım sonuçlardan çok fazla kaygılanmamamı sağladı.  Bu durum, yolculuktan ya da süreçten, varış noktasına veya sürecin sonuçlarına göre daha fazla zevk almama yardımcı oldu. Ekstra beklenti yükünden kurtulmamda veya her zaman kazanma saplantısından kurtulmamda bana yardımcı oldu. Bir yolu belirlerken, başarı olasılığının başarısızlık olasılığına eşit olmadığını anladığınız zaman, başarısızlık sizi daha fazla parçalamayacak ve başarı isteğiniz artık size fazla baskı yapamayacak hale gelecektir. Böylelikle tüm düşünce süreci çok daha net hale gelecektir.

Tecrübemi uygun bir biçimde özetleyen bir söz Bhagwad Geeta’dan geliyor:

main-qimg-1aa804cccc1d20e202efec0af05da2d5-c

Karmanye Vadhikaraste Ma Phaleshu Kada Chana. anlamı: “İşinizi veya mesleğinizi yapmaya devam edin ve herhangi bir ödül veya sonuç için asla endişelenmeyin.” Bu söz biraz gerçek dışı gibi geliyor, ancak bu sözün sırrına eriştim.