Go to the profile of Eli Mattern

Gümüş ekran, avukatları her zaman sevmiştir. Atticus Finch’tan Vinny Gambini’ye, Clarence Darrow’dan Rusty Sabich’e kadar avukatlar büyük ekranda en dayanıklı ve en popüler karakterlerden biri haline geldi. Efsanevi müzakere yetenekleri ve çaba harcamadan sahip oldukları karizmaları, her hukuk mezunu için avukat olma isteğini arttırır. ‘Boston Hukuku’ ve ‘Uygulama”nın tüm mevsimlerini yaşadıysanız, hukuk fakültesinde size ilham verebilecek tam uzunlukta filmlere geçelim.

1. To Kill A Mockingbird (Bülbülü Öldürmek-1962)

Hiçbir Amerikan draması eleştirmenlerden kendinden emin bir avukat olan Atticus Finch hakkında yazılan bu yeni romandan daha olumlu tepki alamadı. Gregory Peck’in Oscar ödüllü performansında, beyaz ve yalnız bir kadına tecavüz ettiği komplosu kurulmuş sakat bir siyah adamı (Brock Peters) savunuyor. Alabama’da depresyon döneminde ortaya çıkan tartışmalı davada, Finch’in 6 yaşındaki Scout ve kardeşi Jem’in babası rolünü oynarken aynı zaman da ırkçılığa karşı gelmesi ele alınıyor.

2. A Few Good Men (Birkaç İyi Adam-1992)

Bu film, daha büyük iyilik için yanlış bir şey yapmanın araçları haklı gösterip göstermediğini sorgulamaktadır. Karizmatik Tom Cruise, donanma avukatı olan Daniel Kaffee’yi canlandırıyor ve cinayetle suçlanan Deniz Piyadelerini savunuyor. Gerilim ve entrikayla dolu olan bu mahkeme salonunda, bir  diğer askerin ölümü yüzünden askeri mahkemeye çıkarılan  deniz üssündeki iki denizci bulunur.

3. Anatomy of a Murder (Bir Cinayetin Anatomisi-1959)

Bu mahkeme salonunda, hukuk sisteminin amacı üzerine sorular soruluyor. Yasal etiğin ve mahkeme stratejisinin ölçülü bir dozu, bunu bir mutlaka izlenmesi gereken bir hukuk filmi yapıyor. Ayrıca, Paul Biegler’in (Jimmy Stewart) kariyerinin en büyük davasını nasıl ele aldığına bir göz atın. Nasıl baş edeceğini merak etmiyor musunuz?

4. The Paper Chase (1973)

Harvard Üniversitesi profesörü Charles Kingsfield’ı (John Houseman) etkilemeye çalışan bir hukuk öğrencisi olan James Hart’ın (Timothy Bottoms) hayatı anlatılıyor.Avukatlığa hevesli birinin mutlaka izlemesi gereken bu film, öğrencisi kızına aşık olan sert profesör rolüyle Houseman’a Oscar kazandırdı. En iyi ders, bir öğrencinin itibarının sadece bir saat içinde nasıl bozulabileceğini gösteren Harvard sınıf sahnelerinden gelir.

5. Erin Brockovich (2000)

Gerçek bir hikayeden esinlenen bu filmde yalnız bir anne, avukat asistanına dönüşüyor  (öfkeli Julia Roberts tarafından oynanan) ve ardından tek başına California elektrik şirketinin su kirliliğine etkilerini araştırıyor. Erin’in saçma giysileri ve küstah davranışı az ya da çok saygı görüyor ancak cesareti ve kararlılığı, Amerikan tarihinde bir multi-milyar dolarlık şirkete karşı düzenlenen en büyük sınıf eylemi davalarından birine yol açıyor.

6. Inherit the Wind (Rüzgarın Mirası-1960)

Bu klasik filmde Spencer Tracy ve Frederic March, gümüş ekranı Amerikan hukuk sisteminin iki büyük silahı olarak paylaşıyorlar. Bu film, 1940’ların ve 1950’lerin McCarthy yargılamalarının hemen ardından, bu olayların ardından önyargılar üzerine yorum yapma girişimini kısmen de olsa serbest bırakması nedeniyle  başlı başına tarihsel bir olay.

7. Philadelphia (1993)

 Boss’un en bilinen Oscar ödüllü şarkısıyla bu filmde  Tom Hanks, kendisine Oscar kazandıran bu rolde ,çalıştığı muhafazakar hukuk firması tarafından kovulmuş, AIDS’li gay bir avukatı canlandırıyor. Denzel Washington ise Hanks’in homofobik avukatı olarak hayranlık uyandıran ve yaşamını değiştiren bir dava ile Hanks’i savunuyor.

8. 12 Angry Men (12 Kızgın Adam-1957)

Mantıksal yanılsamalar ve grup zihniyetini incelemek için mükemmel bir öncül olan  hikaye, diğerlerini ikna etmeyi başaran isyankar bir jüri etrafında döner ve davanın mahkemede göründüğü kadar açık olmadığı anlaşılır. Jüri, dramatik önyargıları ve peşin hükümleri ile dıştan görünüşünün oğlunun babasını öldürdüğü oldukça basit bir dava üzerinde tartışıyor. Mahkeme salonu yerine jüri odası filmi olarak sınıflandırılabilir.

9. Thank You For Smoking (Sigara İçtiğiniz Teşekkürler-2006)

Tipik bir mahkeme salonu filmi olmayan bu hicivli komedi Aaron Eckhart’ı tütün endüstrisi için bir lobici olarak nitelendiriyor. Düzgün konuşan Nick Naylor, örnek uydurma taktikler kullanıyor ancak Katie Holmes tarafından oynanan seksi bir gazetecinin ihanetine uğruyor. Nick, on iki yaşındaki oğlu için bir rol modeli olarak kalmak için çabalarken neredeyse hiç kimsenin savunulmayı hak etmediğini düşünen şirketleri savunurken gurur duyuyor.

10. Michael Clayton (Avukat-2008)

Ekranda George Clooney varsa, bir film iseyretmek için daha büyük bir motivasyona ihtiyacınız yok. Yine de hukuki bakış açısını tanımak için, şirket dünyasının sert gerçekliğini ve şirket avukat olmanın pragmatik hissettirdiğini görmek için bu filmi izleyin. En önemlisi: Gerçek ayarlanabilir!

Kaynak: https://medium.com/@Eli_Mattern/top-10-movies-for-law-students-4555d8ae020f#.c2r4tia17

 

Reklam