Kaynak: www.forbes.com
16735488_1804865399836669_1315840201_o

 

Kısa süre önce yedi milyarder, 13 olimpiyatçı, 20 başarılı öğrenci ve 200’den fazla başarılı girişimci dahil olmak üzere 200’den fazla üretken insanla röportaj yaptım. Basit, açık uçlu bir soru sordum: ”Verimlilik için bir numaralı sırrınız nedir?” Tüm yanıtları analiz ettikten sonra bunları 15 benzersiz fikirle kodladım.

Sır #1: Dakikalara odaklanırlar, saatlere değil.

Ortalama performansçılar, takvimlerinde saat ve yarım saat blokları kullanırlar. Oldukça başarılı olan insanlar bir günün 1440 dakika olduğunu bilirler ve zamandan daha değerli hiçbir şey yoktur. Para kaybedilebilir ve tekrar kazanılır ancak harcanan zaman asla geri alınamaz. Efsanevi olimpik jimnastikçi Shannon Miller’ın söylediği gibi; ”Bugüne kadar, neredeyse dakikalık bir program tutuyorum.” Hayatınıza hakim olmak için dakikalarınıza hakim olmalısınız.

Sır #2: Sadece bir şey üzerinde yoğunlaşırlar.

Aşırı üretken insanlar en önemli görevlerini bilir ve üzerinde her sabah bir ila iki saat kesintisiz çalışırlar. Ziglar Inc CEO’su Tom Ziglar; ”Günün ilk bölümünde işinizi kurmanıza yardımcı olacak birinci önceliğiniz üzerine çalışın.” dedi. Amacınıza ulaşmada hangi görev en büyük etkiye sahip olacak? Ne gibi bir başarı sizi iş yerinde terfi ettirir?

Sır #3: Yapılacaklar listesi kullanmazlar.

Yapılacaklar listenizi atın, bunun yerine takviminizdeki her şeyi planlayın. Yapılacaklar listelerindeki ögelerin yalnızca %41’inin gerçekten yapıldığı ortaya çıkıyor ve tüm tamamlanmamış ögeler Zeigarnik etkisinden ötürü stres ve uykusuzluğa neden oluyor. Oldukça üretken insanlar her şeyi takvimine yerleştirdikten sonra o takvime göre çalışıp yaşarlar. ”Bir takvim kullanın ve bütün gününüzü 15 dakikalık bloklarla programlayın. Eziyet gibi geliyor ancak bu sizi %95 oranında ayarlar.”  -The Art of Charm kurucu ortağı, Jordan Harbinger

Sır #4: Zaman yolculuğu ile ataletin üstesinden gelirler.

Gelecekteki benliğinize güvenilemez. Bunun sebebi istikrarsız olmamızdan kaynaklanıyor. Bugün sebze alırız çünkü tüm hafta sağlıklı salatalar yiyeceğimizi düşünürüz; daha sonra çürümüş lapayı çöpe atarız. P90x satın aldım çünkü dinamik bir şekilde egzersiz yapmaya başlayacağımı düşünüyorum ancak kutu bir yıl sonrasında açılmadan duruyor. Gelecekteki benliğinizin doğru şeyi yaptığından emin olmak için şimdi ne yapabilirsiniz? Gelecekte kendinizi nasıl sabote edeceğinizi tahmin edin ve gelecekteki benliğinizi yenmek için bir çözüm bulmaya çalışın.

Sır #5: Akşam yemeği için evde kalırlar.

İlk önce Andy Grove’dan şunu öğrendim: ”Her zaman yapılması gereken daha çok şey, yapılabilecekten daha fazla şey var.” Oldukça başarılı olan insanlar hayatta neye değer verdiklerini biliyorlar.Evet, çalışmak, ama aynı zamanda değer verdikleri başka şeyler. Doğru bir cevap yok ancak çoğu için değerler şunlar: aile saati, egzersiz, iade. Bilinçli bir şekilde değer verdikleri her şeye 1440 dakikalarını ayırıyorlar ( diğer bir deyişle, takvimlerine ekliyorlar ) ve daha sonra programlarına bağlı kalıyorlar.

Sır #6: Not defteri kullanırlar.

Richard Branson, nereye giderse gitsin yanına aldığı basit bir not defteri olmadan Virgin’i (Richard Branson’un şirketi) kurmayı başaramayacağını birden fazla vesileyle söyledi.Bir röportajda, Yunan nakliye patronu Aristoteles Onassis ise  şöyle söyledi; ”Her zaman bir defter taşı. Her şeyi yaz… Bu işletme okulunda sana öğretmedikleri milyon dolarlık bir ders!” Aşırı üretken insanlar her şeyi yazarak zihnini özgür bırakır.

Sır #7: E-postaları sadece günde birkaç kez kullanırlar.

Aşırı üretken insanlar gün boyunca epostaları kontrol etmez. Gelen kutularına kimin izinsiz girdiğini görmek için veya  her titreşime  yanıt vermezler. Bunun yerine diğer her şey gibi, epostalarını hızlı ve verimli bir şekilde kullanmak için zamanı planlarlar. Bazıları için bu, günde sadece bir kez; benim için sabah, öğle ve akşam.

Sır #8: Her ne pahasına olursa olsun toplantılardan kaçınırlar.

Mark Cuban’dan bana verimlilik için en iyi tavsiyesini vermesini istediğimde hızlıca şöyle cevapladı: ”Birisi bir çek yazmadıkça toplantı yapmayın.” Toplantılar, kötü şöhretli zaman öldürücülerdir. Geç başlıyorlar, yanlış kişileri içeriyorlar, konuları dolandırıyorlar ve uzun sürüyor. Mümkün olduğunca toplantılardan sakınmalısınız, onları kendinizden muhafaza etmelisiniz ve bir toplantı yaparsanız bunu kısa tutun.

Sır #9: Neredeyse her şeye ”hayır” derler.

Milyarder Warren Buffet bir keresinde şöyle dedi: ”Başarılı insanlar ve çok başarılı insanlar arasındaki fark; çok başarılı insanların neredeyse her şeye ‘hayır’ demesidir.” Ve James Altucher bana şu ipucunu verdi: ”Eğer bir şey ‘Kahretsin, EVET!’ değilse, o zaman ‘hayır’dır.” Unutmayın, her gün sadece 1440 dakikanız var. Onları rahat bırakmayın.

Sır #10: 80/20 kuralını izlerler.

Pareto ilkesi olarak da bilinir; çoğu olay için, etkilerin kabaca % 80’inin etkenlerin % 20’sinden kaynaklanmasıdır. Aşırı üretken insanlar hangi faaliyetlerin en iyi sonuçları verdiğini bilir, bunlara odaklanır ve gerisini gözardı ederler.

Sır #11: Neredeyse her şeyi devrederler.

Aşırı üretken insanlar ”Bu görevi nasıl yapabilirim?” diye sormaz. Bunun yerine ”Bu görev nasıl başarılabilir?” diye sorarlar. Mümkün olduğunca ‘ben’i çıkarırlar. Aşırı üretken insanlar kontrol sorunu taşımazlar ve onlar  mikro yöneticiler değildir. Birçok durumda yeterince iyilerdir,yeterince iyi.

Sır #12: Haftanın günlerini düzenlerler.

Başarılı insanlar çoğu zaman başlıca alanlara odaklanarak haftanın günlerini düzenlerler. Yıllardır “toplantılar için pazartesi günleri”ni kullandım ve emin olmak için her bir doğrudan raporla birebir kontrol yapıyorum. Cuma öğleden sonralarını, yeni haftanın başlamasından önce temizlemek istediğim finansal ve genel idari ögeleri düzenliyorum. Ben daha önce Jack Dorsey’in aynı anda iki şirket çalıştırmasını sağlayan çalışma konularını yazmıştım. Verimliliğinizi ve etkililiğinizi en üst düzeye çıkarmak için çalışmalarınızı birleştirin.

Sır #13: Eşyalara sadece bir kez dokunurlar.

Kaç kere normal posta parçasını -belki bir fatura-  açtınız ve daha sonra ilgilenmek için onu bir yere koydunuz? Ne sıklıkta bir epostayı  okursunuz ve onu kapatıp daha sonra ilgilenmek için gelen kutunuza bırakırsınız? Oldukça başarılı olan insanlar ”bir kez dokunmayı” deniyorlar. Eğer beş ya da on dakikadan az sürerse -her ne ise- hemen onunla ilgileneceklerdir. Bu, artık akıllarının bir köşesinde olmayacağı için streslerini azaltır ve gelecekte bunları tekrar okumayacakları veya değerlendirmeyecekleri için daha verimli olur.

Sır #14: İstikrarlı bir sabah rutini uygularlar.

200’den fazla oldukça başarılı kişiyle röportaj yaparken sabah ritüellerini benimle paylaşmak istemeleri benim için büyük sürprizdi. The Miracle Morning yazarı Hal Elrod bana şöyle söyledi : ”Çoğu insan daha fazlasını başarmak için daha fazlasını yapmaya odaklanırken The Miracle Morning daha fazla ‘olma’ üzerine yoğunlaşmaktır. Böylece daha fazlasını başarmak için daha az uğraşmaya başlayabilirsiniz.” Çok çeşitli alışkanlıklar duydum, röportaj yaptığım insanların çoğu sabah vücudunu suyla besliyor, sağlıklı bir kahvaltı ve hafif egzersiz yapıyordu. Zihinlerini ise meditasyon veya dua, ilham veren okumalar ve günlükle besliyorlar.

Sır #15:  Enerji her şeydir.

Gün içinde daha fazla dakika kazanamazsınız ancak dikkatinizi artırmak, odaklanmak, karar verme ve genel üretkenliğiniz enerjinizi artırabilir. Son derece başarılı insanlar; mola,uyku ve öğünleri atlamazlar. Bunun yerine onlar yiyecekleri yakıt olarak, uykuyu iyileşme olarak görürler ve onlar çalışma koşuşturmacalarıyla yaşar ve dinlenirler.

Birlikte Hepsini Yapalım

Bir girişimci, olimpiyatçı ya da milyoner olmayabilirsiniz  -ya da hatta olmak isteyebilirsiniz- fakat onların sırları daha kısa sürede daha çok şey kazanmanıza yardımcı olur ve çok çalışmış hissini bırakmanıza yardımcı olur.

 

 

Çeviren: Elif Özdemir

Reklam