Kaynak: Rightsinfo

Hükümet refakatsiz göçmen çocukların İngiltere’ye girmesine izin veren planı sonlandırdı. Bu hareket geniş kitleler tarafından eleştirildi.

Plan Nedir?

poverty-1028841_1920-1024x683.jpg

Plan, İngiltere’yi ailelerinden ayrılmış 3.000 çocuğu  almaya zorunlu kılmak için tasarlandı. Bu plan geçen yıl Lordlar Kamarası’nda, yeni göçmenlik yasası hakkındaki tartışmalar esnasından Lord Dubs tarafından teklif edildi. İlan edildiğinde biz bu planı yayınladık.

O dönemlerde, hükümet İngiltere’ye girmesine izin verilecek belirli sayıda çocuğun teslim edilmesini reddetti. Hükümet şimdi planın sona ereceği bu yılın Mart ayının sonuna kadar 350 çocuğun plan kapsamına gireceğini ve bunun yeterli olduğunu söylüyor.

Lord Dubs Kimdir?

16015912793_3db2ab158a_k-1024x683.jpg

Bu planı Lord Dubs tasarladığı için plan ‘’Dubs Amendment’’ olarak adlandırıldı. Lord Dubs, İkinci Dünya Savaşı esnasında Nazi işgali altındaki Çekoslovakya’daki işkence yüzünden sığınma talep etmek için İngiltere’ye gelen eski bir çocuk mültecidir. Lord Dubs hakkında daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Plan Neden Sona Eriyor?

Hükümet, planın çocuk kaçakçılığını teşvik edeceğinden endişe duyduğunu belirtti. Milletvekilleri, yardım kuruluşları ve diğerleri bu kararı toplumdaki en savunmasız kişilere ihanet olarak gördükleri için eleştirdiler. Bu eleştiriler hakkında daha fazla haber için buraya bakabilirsiniz.

Bu İnsan Hakları İçin Ne İfade Ediyor?

fence-978138_1280-300x199

 

Mültecilerin Statüsüne İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi (Cenevre Sözleşmesi)  işkence yüzünden sığınma talep etme hakkı tanıyor. Bu, işkenceden kaçanların temel hak ve hürriyetlerinden yararlanmalarını sağlamaya çalışıyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde sığınmacıları koruyan özel bir hüküm bulunmamakla birlikte bu sözleşmenin bazı maddeleri aslında sığınmacı ve mülteciler için bir miktar koruma sağlıyor. İnsan hakları hukukunun sığınma isteyen insanları nasıl koruduğu hakkında bilgi için buradaki yazılarımıza bakabilirsiniz.

Çeviren: Merve Acer