Marty Nemko Ph.D.

Zeki insanlar neden başarısız oluyor?

Pixabay, CC0 Public Domain

Birçok müşteri daha heyecan verici bir kariyer için yalnızca iyi fikirlere sahip olurlarsa başarılı olacağını düşünerek bana gelirler.

Aslında başarı eksikliği, benim daha çok Peter Pan Sendromu dediğim sebeplerden kaynaklanabilir: Bunlar büyümezler.

Peter Pan Sendromu’ndan muzdarip olsalar bile daha tutumlu zamanlarda daha fazla insanın kayda değer bir kariyeri vardı ama ne yazık ki bugün bu gittikçe azalıyor.

İşte Peter Pan Sendromunun en yaygın belirtileri:

Motive olunmadığı zaman çalışmaya başlamaya veya devam etmeye isteksizlik. Eğer kendinizi sadece böyle hissettiğinizde çok çalışmaya istekli iseniz, motive olmadığınız zaman yeterince çalışmazsınız. Sıkı çalışmak bir şeyler yapmayı gerektirir; karar vermek tek başına yeterli değildir. Temel kural bu.

Amatörce uğraşmak: Herhangi bir şeyde yeterince uzman olma üzerine odaklanmamak, bunun için isteksiz olmak. Zeki insanlar birçok alanda mükemmellik elde edebilirler ancak çoğu bunu yapmaz.

İnsanlarla ilişkiler kurmaya isteksizlik. Ne yazık ki iyi bir iş elde etmek ve bu işte başarılı olmak için ihtiyaç duyulan doğru insanlarla derin bağlantılar geliştirmeye zaman ayırmazlar.

Kendi kendine destek olabilen, yeten bir aktör, sanatçı, belgesel yönetmeni, spor pazarlamacısı, çevreci aktivist, moda yöneticisi vb. olabileceklerini düşünürler. Evet, açıkçası, bazı insanlar böyle hedeflere ulaşıyor ancak olağandışı derecede yetenekli değilseniz (ideal olarak harika bağlantılar ile), şansınız oldukça düşük. Ancak bazı insanlar  gerçekçi bir kariyer için gerekli olan işi yapmamak için hayallerine bir bahane olarak tutunurlar.

Alkol veya uyuşturucu kullanma

Başarısızlığınızdan, ebeveynlerinizin, eşinizin veya eski bir işvereninizin yaptığı şeyleri sorumlu tutmak. Kötü muamele gören örneğin Holokost’tan kurtulan ya da Japon tutuklama kamplarındaki insanlar da dahil olmak üzere birçok kişi iyi oldu. Muhtemelen onlardan daha az acı çekmişsinizdir. Eğer psikolojik olarak ciddi bir zihinsel rahatsızlıktan dolayı acı çekmişseniz muhtemelen siz de onlar gibi geçmişinize karşı bir zafer kazanabilirsiniz.

Yeterli derecede kapsamlı bir iş araması yapmak. İşte kapsamlı bir iş araştırmasının görünüşü: Yalnızca kendinize yönelmekle kalmayın. Hedeflediğiniz bir işte reklamını yapmayan ancak bu iş için sizi istihdam etme  veya sizin için bir iş yaratma gücü bulunan 50 kişi belirleyin ve onlarla da ilişki kurmak için gerekirse aylarca çaba harcayın. Başarılı olabilmek ve ilişkiler kurmak, iyi bir LinkedIn profiline sahip olmak,  iş hayatında birçok iş başvurusu yapmak, beyaz kağıt, bir portföy ve iş görüşmelerinin ardından maddi takipler gibi teminat materyalleri de dahil olmak üzere gerçek bir temeli olan iş başvuruları (işe alınırsanız ne yapacağınızı açıklayan bir mini işletme planı gibi) için genişletilmiş kişisel ağınıza düzenli olarak başvurmanız gerekir.

İşe yarar bilgi:

Peter Pan Sendromu davranışlarından herhangi biri sizin için geçerli mi? Eğer öyleyse bu bir uyarı alarmı mı? Yoksa kariyer başarısı için şimdilerde gerekli olan çaba göstemek hakkında yeterince kaygılanmadığınızı kabul etmek ister misiniz?  Ne yazık ki, bugün 30 yıllık bir kariyer danışmanı olarak eğer her zamankinden daha fazla şanslı veya zeki değilseniz, iyi bir iş bulma ve o işte devamlılık sağlayabilmek için gerçekten büyümeniz gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/blog/how-do-life/201605/the-peter-pan-syndrome?collection=1099052

 

 

Reklam