Kaynak: Quora

California Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunlarından Helene Federici’nin aktardığına göre; Sokrates, bazılarının gözünde toplumu galeyana getiren biri olarak görüldü. Çoğu zaman Sokrates’in düşünceleri Atina’daki arkadaş çevresinin düşüncelerine uymazdı. Bazı Atinalılara karşı düşüncelerini ifade etmesi ve gençlerin ahlakını bozma suçlamaları nedeniyle yargılanmış ve hakkında ölüm cezasının uygulanmasına karar verilmişti. O zamanlar ölüm cezasının infazı, baldıran adlı bitkinin kökünden elde edilen zehir aracılığıyla gerçekleştirilirdi. Sokrates için de bir çay hazırlandı ve içerisine baldıran zehri ilave edildi. Bu yolla hayatına son verildi.

sokratesin-olumu

Sokrates’in Ölümü adlı tablo, Fransız ressam Jacques-Louis David tarafından 1787 yılında yapılan bir yağlıboya eseridir. Bu tablo hala New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Öğrencisi Platon, Sokrates için bir firar tertip etti fakat Platon’un aktardığına göre Sokrates, yaşadığım şehrin kanunlarına karşı gelmek ahlaka aykırı olur diyerek bu teklifi reddeder. Diğer tüm iyi vatandaşlar gibi verilen emir üzerine baldıran zehrini içerek hayatına son verir.

giambettino_cignaroli_-_the_death_of_socrates_-_wga04876

Sokrates’in ölümünü tasvir eden başka bir tablo İtalyan sanatçı Giambettino Cignaroli tarafından yapılmıştır. Cignaroli’nin çalışması Sokrates’in çoktan öldüğünü ve onun kederli takipçileri tarafından sarıldığını göstermektedir. Tablo hala Budapeşte’deki Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenmektedir.

Çeviren: İrem Üstüntay