large_wd_e_yzcrnifrtu5nu5brbprkv4i9zqbayqftaphkuu

WWF koruma grubu Perşembe günü yaptığı açıklamada insanlık faaliyetleri çevreyi zorladığından, memelilerin, kuşların, balıkların, amfibiyenlerin ve sürüngenlerin dünya nüfusunun 1970’ten bu yana neredeyse yüzde 60 oranında azaldığını söyledi.

Fotoğraf: REUTERS/Stringer

Kaynak: World Economic Forum

WWF, bir biyolojik çeşitliliğin zenginliğini ölçmek için Zooloji Topluluğu (ZSL) verileriyle derlenen ve 1970’den 2012’ye yüzde 58 oranında azaldığını ve 2020 yılına kadar yüzde 67 oranında azalacağını gösteren bir rapor yayınladı.

Azalma, insanların yeryüzündeki değişim için itici güç haline geldiğini ve Antroposenin çağında – “antropos” dan türeyen bir terim olduğunu, Yunan “insan” ve “jeolojik bir döneme işaret eden” tesadüf “olduğunun bir işaretidir.

Endeks, yaban hayatı popülasyonlarında iki yıl öncesine kıyasla sert bir düşüş gösterdiği için, WWF’nin 2010’da yüzde 52 oranında bir düşüş göstereceği kaydedildiğinde, koruma çabalarının az etkisi var gibi gözüküyor.

WWF International Genel Müdürü Marco Lambertini, grubun Yaşayan Gezegen Raporu’ndaki iki yılda bir yayınladığı bildiride, “Vahşi yaşam, daha önce benzerini görmediğimiz bir oranda kayboluyor” dedi.

Doğa için Dünya Fonu olarak da bilinen WWF, yaptığı son açıklamada, biyolojik çeşitlilik, sağlıklı ormanlar, nehirler ve okyanusların temelini oluşturduğundan bahsetti. “Dünya tarihinde yeni bir döneme giriyoruz: Antroposende” dedi.

Endeks, 3.700 omurgalı hayvan türünde yaklaşık 14.200 popülasyon izliyor – bunlar bezelye büyüklüğündeki kurbağalardan 30 metrelik (100 ft) uzun balinalara kadar uzanan canlılar.

WWF ‘nin raporuna göre, artan insan nüfusu çiftlikleri ve şehirlerdeki yaban hayatın yaşam ortamlarını temizleyerek yabani hayatı tehdit ediyor. Diğer faktörler arasında kirlilik, istilacı türler, avlanma ve iklim değişikliği yer almaktadır.

Ancak yok olmaya eğilimi tersine çevirmek için hala fırsatlar mevcuttu.

ZSL’de Bilim Müdürü Profesör Ken Norris “Önemli olan, şu an yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olmamız, türlerin henüz yok olmadıklarını” söyledi.

WWF küresel koruma direktörü Deon Nel, Reuters’e bu konuda yalnızca kötü haberlerin olmadığını söyledi.

Nel, “Sadece durumun vahametine ilişkin şeyler söylemiyoruz – bazı olumlu işaretler de görüyoruz” dedi.

Umut verici bir işaretlerden biri, geçtiğimiz yıl yaklaşık 200 ülkenin iklim değişikliğini azaltmak için tropik ormanları korumasına, çöllerin yayılmasını yavaşlatmasına ve karbondioksit birikiminin neden olduğu denizlerin asitleşmesini önlemeye yardımcı olabileceğine ilişkin küresel bir anlaşmanın yapılması.
Ve 2030 yılına kadar 2015’te BM tarafından yapılan sürdürülebilir kalkınma planında, yoksulluğu, çevreyi koruyan politikalarla bitirmeye çalışmak da düzgün bir şekilde uygulanırsa yardımcı olacaktır.

Ayrıca, bazı türler de iyileşme gösteriyor. Geçen ay, dev panda, nesli tükenme tehlikesinde iken Çin’deki iyileşme süreci sonrasında bu listeden çıkarıldı.

Çeviri: İrem ÜSTÜNTAY