brain-exercise

Kaynak :in Health, Neuroscience| November 3rd, 2015 3 Comments

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de, zihinsel egzersizlerle akıl yürütme, hafıza ile ilgili yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz fikrinden hareketle, milyarlarca dolarlık bir beyin eğitim endüstrisinin ortaya çıktığını gördük.

Web siteleri ve yazılım şirketlerini görüyoruz. Bilişsel yeteneklerinizi artırmak için planlanmış oyunları tasarlıyorlar. Eski bir demografinin parçasıysanız ve yaşlanan beyniniz hakkında endişe ediyorsanız, belki de o beyin eğitim programlarına katılmalı ve denemelisiniz.

Bu programların vaatlerini yerine getirip getiremeyeceği ile ilgili hala tereddütler var. Özellikle Cambridge Üniversitesi ve BBC’nin 2010 yılında yaptığı bilimsel araştırmalarda “Bilgisayarlardan oluşan beyin eğitmenlerinin düzenli olarak kullanılmasıyla gelişme sağlamak isteyen katılımcıların bilişsel yeteneğinin arttığına dair herhangi bir kanıt yok.“

Ama biz yine de inancımızı kaybetmiyoruz. Bazı başka araştırmalar, fiziksel egzersizlerin, (zihinsel egzersizlerin aksine) çocukluktan yaşlılığa kadar bilişsel yeteneklerimizi farkedilebilir bir ölçüde artırabileceğini gösteriliyor.

Illinois Üniversitesi’nde kinezyoloji ve topluluk sağlığı profesörü olan Charles Hillman’ın The New York Times gazetesinde düzenli olarak egzersiz yapan çocuklarla ilgili yazdığı yazıda: (liderlik ettiği bir araştırmada)

…Yürütme işlevinde önemli gelişmeler kaydedildi… Alakasız bilgileri bloke etme ve eldeki göreve konsantre olma becerisi olan “dikkatli engellenme” konusunda daha iyiydiler. Ve bilişsel görevler arasında geçiş yapmak ile ilgili yetenekleri artıyordu. Açıkçası, egzersiz oturumlarına en çok katılan çocuklar, bilişsel puanlarda daha fazla kademe katetti.

Egzersiz, yetişkinlere de fayda sağlıyor gibi görünüyor. Hafif derecede bilişsel bozukluk yaşayan yaşlı erişkinlere yönelik araştırmada, direnç ve aorebik eğitimin belleği geliştirdiği bulundu. Başka bir araştırmada, ağırlık eğitiminin, yaşla doğal olarak oluşan beyin küçülmesini azaltabileceği keşfedildi.

Egzersizin beyin sağlığını nasıl etkilediğini özetlersek:

Egzersiz, beyin türevi nevrotrofik faktör (BDNF) adı verilen ve mevcut beyin hücrelerinin büyümesini ve yenilerini geliştirmeye yardımcı olan bir proteinin üretimini tetikler.

Yaşla BDNF seviyeleri düşer; Bu gerileme, yaşlılarda beyin işlevinin bozulmasının bir nedenidir. Bazı egzersiz tipleri, aerobik gibi, BDNF’deki yaşa bağlı etkileri ortadan kaldırmak için ve yaşlı beyinde genç BDNF seviyelerini geri yüklemek için düşünülebilir.

Chicago Tribun, (ABD‘nin 8. en büyük okuyucu sirkülasyonuna sahip gazetesi, California Üniversitesi-Irvine Üniversitesi araştırmacıları tarafından 1995 yılında yapılan bir araştırmanın bulgularını özetledi. The Tribune’in makalesini okuyarak gerekli ayrıntıları edinebilirsiniz.( http://www.chicagotribune.com/sc-hlth-0506-exercise-for-the-brain-20150430-story.html)

Belki de beyin için olan egzersizlerin miktarının nasıl ayarlanacağını merak edebilirsiniz. The Times ‘Well Blog’un fizik bölümündeki köşe yazarı Gretchen Reynolds, sadece bu yaza özel bir makale yazdı. Bilimadamlarınca hala kesin olmamasına rağmen, Kansas Üniversitesi Alzheimer Hastalığı Merkezi tarafından yürütülen yeni bir araştırmada, küçük miktarda egzersizin bilişsel iyileşmelere yol açabileceği bulundu. Reynolds’a göre “yeni çalışmalarda ümit verici paketler var. Haftada birkaç kez 20 ila 25 dakika egzersiz yapmak,- neredeyse hepimizin yapabileceği zorlukta olan egzersizler-yıllar geçtikçe beynimizin daha keskin hale gelmesine yardımcı olabilir.

Çeviren: Aliye YILDIZ

Reklam