Kaynak: Jurist

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü salı günü Fransa ve İngiltere Hükümetlerinin Calais ‘’orman’’ mülteci kampındaki mülteci çocukları koruma görevinde başarısız olduklarını söyledi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, hükümetleri mülteci kamplarını yıkarak Çocuk Hakları Sözleşmesine bağlı kalmakta başarısız olmakla suçladı ki bu da refakatsiz çocukları sevkiyat konteynerlerinde kalacak yer aramaya ya da evsiz kalmalarına zorladı.

Komite özellikle endişelendi çünkü hükümet sadece kamptaki çocukların varlığından haberdar değil üstelik onları korumak için güçlü uyarılar vermişti. Birleşmiş Milletler, evsizlik ve diğer şartlarda çocuklar kaçakçılığa maruz kaldığı için siyasi baskılara yenik düşen hükümetleri suçladı:

Geçen haftanın olayları siyasi ve diğer değerlendirmelerin, her iki hükümetin refakatsiz çocukların durumlarının onların önceliği olacağı hakkındaki ilk sözlerinden baskın geldiğini açık bir şekilde gösterdi. Çocukların üstün yararı tamamen ihmal edildi.Fransa ve İngiltere hükümetleri arasındaki, bu çocukların büyük çoğunluğunun sorumluluğunu kim almalı konusu üzerindeki fikir ayrılıkları bu çocukların haklarının ihlaline yol açan ana sebep. Yüzlerce çocuk acımasız yaşam koşullarına maruz kaldı; barınaksız, yemeksiz, tıbbi servissiz ve psikolojik desteksiz bırakıldı ve bazı durumlarda kaçakçılara ve tacirlere maruz kaldı.

Fransa’nın son karar verilene kadar çocukları güvenli tesislerde tutmak için yerlerini değiştirmeye söz vermesi Birleşmiş Milletleri memnun etti.

Göçmen krizi uluslararası dünyada devasa bir etkiye sahip olmaya devam etmekte. Fransa, Lille’deki idari mahkeme geçen ay neredeyse birçok yardım grubunun isteklerini reddetti ve Calais’e yakın ’’orman’’ göçmen kampının kapanma sürecine devam etmesine izin verdi. Akdeniz’e geçişte ölü sayısı en yüksek noktaya ulaştığı için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği geçen hafta 2016 yılını mülteciler için en kötü yıl ilan etti. Göçmenlerin insan hakları hususunda özel raportörü François Crépeau bu hafta Avustralya’da göçmenlerin insan haklarını içeren bir soruşturma başlattı.

Çeviren: Merve Acer