​Bilim insanlarının hüküm verebilecek “hakim” yaratmasından sonra ROBOTLARIN cezalandırmada rolü olabilir.

Üç üniversitenin önderliğinde bilgisayar uzmanlarının geliştirdiği yapay zeka makinesi (AI) sonuçları öngörebilmede korkunç bir şekilde başarı oranına sahipti.

Çalışmanın arkasındaki profesörlerden birine göre her ne kadar yapay zekanın hakimlerin yerini almasını beklemeseler de teknoloji kesin olan davalarda değerini kanıtlayabilir.London College Üniversitesi, Sheffield Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesinden uzmanlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden davaları kullanarak formülü oluşturdu. Araştırmada 500den fazla dava kullanıldı.

Metni analiz edebilen ve davaların %79 unda sonucu doğru şekilde öngörebilen bir algoritma geliştirdiler.

Sheffield Üniversitesinden çalışmanın eş yazarı olan Dr Dimitrios Tsarapatsanis:

“Alanında ilk olan çalışma, yüksek mahkemelerin gerçekleştirdiği muhakemelerin belirleyici etkenleri üzerine olan diğer deneysel çalışmaların bulgularını kuvvetlendiriyor.”

Daha fazla verinin sistematik olarak incelenmesi sayesinde takip ve düzenleme kolaylaşabilir. Bilgisayar ve hukuk uzmanlarından oluşan grup çalışmalarının parçası olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde görülmüş 584 adet İngilizce dava kullandı.

Erken olmasına rağmen robot hakimler yapay zeka teknolojisinin alışılmış olduğu gelecekte yaygın hale gelebilirler. 

London College Üniversitesi profesörü ve eş yazar olan Dr Vasileios Lampos ekledi:

“Önceki çalışmalar suçun doğasına bağlı olarak sonuçlar öngörmüştü, yani bu, mahkemenin hazırladığı metinlerin analizleri kullanılarak öngörülmüş yargılamaların ilki. Biz bunun mahkemelerde açılan davalarda yüksek düzeyde verimi artırabilen bir araç olmasını bekliyoruz. Gerçekleşebilmesi için mahkemede sunulan dava verilerine ve kanunlara karşı daha fazla inceleme yapmamız gerek.”
Kaynak http://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/556341/robot-judges-court-justice-study

Reklam