Kaynak: reuters.com

Connecticut Yargıcı cuma günü(14 Ekim), 2012 de Sandy Hook İlkokulunda öldürülen 20 çocuk ve 6 yetişkinin bazılarının aileleri tarafından açılan davayı saldırıda kullanılan tüfeğin üreticisinin federal yasalara bağlı “geniş dokunulmazlık”sahibi olduğunu söyleyerek reddetti.

Newtown, Connecticut’ta gerçekleşen saldırıda kullanılan AR-15 saldırı silahının makul bir sivil amaca hizmet etmediği gerekçesiyle asla silahlı adamın(saldırganın) annesi Nancy Lanza’a satılmaması gerektiği söylenerek miktar belirtilmeksizin maddi tazminat almak için aralık 2014 te dava açıldı.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Barbara Bellis yirmi yaşındaki Adam Lanza’ın Sandy Hook saldırısında kullandığı Bushmaster olarak da bilinen tüfeğin Kuzey Caroline merkezli üreticisi Remington Arms’ı destekledi. 2005 Silah Yasası Yasal Ticaret Koruması Remington’ı ürünlerinin yasadışı bir şekilde kullanımı için dava edilmekten korudu.

Bellis, somut olayda davacıların yakınlarının ölüm de dahil olmak üzere, Adam Lanza tarafından bir silahın suç teşkil eder şekilde kullanılması nedeniyle meydana gelen zararları için tazminat istediklerini 54 sayfalık kararında yazdı.”Bu dava doğrudan PLCAA(Silah Yasası Yasal Ticaret Koruması) tarafından sağlanmış geniş dokunulmazlık kapsamında düşer.”

Ailelerin avukatı kararı temyiz edeceğini söyledi.

Avukat Josh Koskoff yaptığı açıklamada; Ailelerin yargıcın kararı ile açıkça hayal kırıklığına uğramalarına rağmen bunun mücadelenin sonu olmadığını, bu kararı hemen temyiz edeceklerini ve ilerideki Sandy Hook olaylarına engel olmak için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Remington’a acil bir görüş için ulaşılamadı.

Lanza, saldırıyı 14 Aralık 2012 de annesini vurup öldürerek başlattı ve yaklaşan polis sirenini duyunca silahı kendisine çevirerek sona erdirdi.

Kasten hızlı bir katliam yapabilen Bushmaster gibi avcı tüfekleri Amerika Birleşik Devletlerinde yakın zamanda olan kitle saldırılarında kullanıldı. Haziranda Florida eyaletinin Orlando şehrinde gey gece kulübüne yapılan saldırıda 49 kişi yaşamını yitirdi ve bu saldırı ABD tarihinin en ölümcül silahlı saldırısıydı.

AR-15, 1960 Vietnam Savaşında kullanılan ABD kökenli askeri M-16 tüfeğinin geliştirilmiş hali.Bu tüfek askeri versiyonundan farklı olarak kullanıcıların bir el silah atmak istediklerinde her zaman tetiğe basabilmeleri amacıyla tam otomatik değil.

Haber; Scott Malone, Düzenleme; Tom Brown