Kaynak:edition.cnn.com

Metinden neler kazanacağız:

  • Çocuklar medyadaki bütün karakterlerle ilgili büyük dersler çıkaracak
  • Çok farklı hayatlar yaşayan insanlar hakkındaki filmler yüzünden çocukların empati yeteneğinin  merhametinin ve insanlığının zarar görebilecegini fark edeceğiz.

Aileler olarak çocuklarımızla ilgili birçok hayalimiz var. Çocuklarımızdan büyüdüklerinde mutlu olmalarını, başarılı hayatlar yaşamalarını, aşkı bulmalarını, kendi çocuklarına sahip olmalarını, kendi hayallerinin peşinde koşmalarını istiyoruz. Onlar hakkındaki bu isteklerimizin temelinde iyi bir insan olmalarını istememiz yatıyor . (Kibar, saygılı ve dürüst olmaları.)

Çocuklarımız takım çalışmasını, eğitimde güç olan becerileri ve azimli olmayı  öğrenirken onlara nasıl destek olacağız? İşin en önemli yanı , çocuklarımız  bunları bizim örnek hareketlerinizi takip ederek, okulda kazandığı tecrübelerle ve çevrelerinden öğrenecekler.

Değinilmesi gereken bir başka önemli nokta da medya : Filmler, diziler, kitaplar, video oyunları ve sosyal medya çocukların hayatının büyük bir bölümünü oluşturduğundan beri, çocuklarımız medyadan büyük dersler çıkarıyorlar.

Çocuklarımızın karakterini güçlendirmek için yapılabilecek belli başlı bazı aktiviteler:

Sporları izlemek;  

Favori takım ve oyuncuları çocuklarla birlikte izlemek, bir araya gelmek için gerçekten çok eğlenceli bir yol. Sadece bir araya gelmek için değil,  aynı zamanda takım çalışmalarında güçlü azimli bir karaktere sahip olabilmek açısından da muhteşem bir fırsat.

Çocuklar gol ya da basketten sonraki sevinç çığlığının heyecanını hissederken, linebakerın ( Amerikan futbolunda pasör, topu tutan kişi) ve pasörün ne kadar önemli olduğunu anlıyor. Bu oyucuların tek ilgi odağı olmadığını, birbirlerini destekleyici- hayranlık uyandıran -takım çalışması olmasa, takımın bu kadar başarılı olamayacağını fark ediyorlar.

160809114653-01-parent-act-teaching-kids-empathy-medium-plus-169.jpg

Sosyal Medya Paylaşımları ; 

Facebook ve Instagram’dan Youtube’a  sosyal medya, karakterlerle ilgili derslerle dolu. Özellikle dokunaklı ve güzel bir resim ya da video gördüğünüzde çocuklarınızla paylaşın ve kendi hikayelerini oluşturabilmeleri için onlara cesaret verin. Çocukların kendilerini sosyal medyaya  koyarken aslında ne kadar risk aldıklarını, kendilerine karşı doğru olurken, yüz eleştirisine maruz kalacak olsalar bile risk almanın ne kadar önemli olduğunu  (ve mantıklı olup olmadığını) çocuklarınıza anlatın.Onlarla bu konular üzerine tartışın.

Ufkunu Genişlet ;

Çok farklı hayatlar yaşayan insanların hayatlarını anlatan filmler ve belgeseller izlemek empatiyi, insanlığı ve merhameti etkiler. Aile film akşamı sırasında, farklı bir din, ırk ya da senden daha şanssız bir topluluk hakkında ya da senden daha farklı inanışları olan kültürler hakkında sıradışı bir film seçebilirsin. Sonra seçtiğin bu film hakkında çocuklarını tartışma yapmaya cesaretlendirebilirsin.

Birlikte bilgisayar oyunu oyna;

Aile ile oyun oynamak: takım çalışmasında pratiğe, problem çözmeye, iletişim kurmaya fırsat tanıyor. Aynı zamanda oldukça eğlenceli.

Oyunda çocukların başarılı olabilmesi için, çok oyuncuya ihtiyaç duyulan ve takım çalışması gerektiren oyunlar seçmelisin. Aynı zamanda oyun sırasında oyuncular arasında  seviyeli bir iletişim olmalı. ( Seni aptal! Sana burada ihtiyacım var gibi argo sözcükler yerine, burada yardıma ihtiyacım varı dene) Çocuklar tekrar tekrar oyunda puan kazanmaya çalışırken  günden güne daha da başarılı olduklarını fark edeceksiniz.

Dışarıda biraz zaman geçirin;

Çoğu ailede çeşitli telefon servislerinin mesaj sesleri ve instagram bildirimlerinin duyulmasıyla bir hareketlilik oluyor. Mesaj geldiğinde çocuklarınızın hemen cevap vermelerini engellemek,  kendilerini kontrol edebilmelerini sağlamak için çocuklarınıza yardımcı olabilirsiniz.  Bir dahaki sefere kendinize gelen mesaj sesini duyduğunuzda (ve acil olmadığını biliyorsanız) seslice “Şu an bunu kontrol etmeme gerek yok” deyin.  Bu yöntem sosyal medyada da işe yarayabilir.

Facebook ve Twitter kullanıcısı iseniz ve sizi sinirlendirecek bir paylaşım gördüğünüzde çocuklarınızla açıkça konuşarak; Şu an buna neden cevap vermek istemediğinizi (-Şu an çok üzgün olduğum için pişmanlık duyacağım bir şey söyleyebilirim.  Vb.)ifade edin. Ya da “Arkadaşınızın bunu twitterdan açık olarak paylaşmasının sizi rahatsız ettiğini ,arkadaşınıza bunu bizzat söylemeyi tercih edeceğinizi çocuklarınıza anlatın.

Çeviren : ALİYE YILDIZ