Kaynak: https://t.co/Tg8XQzKeFl  World Economic  Forum

Dünyada sadece 5 ülkede lezbiyen, eşcinsel, biseksüel ve transseksüel (LGBT) insanlara eşit haklar veriliyor. Küresel araştırmalar gösteriyor ki birçok ülke yaygın ayrımcılıktan ve cinsel tacizden halkını koruyamıyor.

Küresel araştırma grubu WORLD ve Los Angels Californiya Üniversitesi’nin raporu gösteriyor ki sadece Britanya, Bolivya, Ekvador, Fiji ve Malta insanlara cinsel yönelimlerine ve cinsel kimliklerine bağlı olmaksızın eşit anayasal haklar tanıyor.

( Anayasa cinsel kimlik eşitliğine karşı en azından bir girişimde bulunuyor mu?)

Does the constitution take at least one approach to equality across gender identity?

(Anayasa cinsel yönelim anlayışına karşı en azından bir girişimde bulunuyor mu?)

Does the constitution take at least one approach to equality across sexual orientation?

Araştırmacılar, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan 193 ülkenin anayasalarının analiz raporunun bugüne kadar ki en kapsamlı çalışma olduğunu söylüyorlar.

Eşcinsel evlilik kuralını getiren 22 ülkeye rağmen, eşit anayasal hakların eksikliği LGBT’lerin  haklarının ihlali ve ayrımcılık riski altında olduğu anlamına geliyor.

WORLD’ ün kurucu yöneticisi ve UCLA (Los Angels Kaliforniya Üniversitesi) dekanı, çalışma yazarı, Jody Heyman, “Evlilik eşitliği önemli bir başlangıç olsa da işyerinde, evde ve yaşamın diğer birçok alanında ayrımcılığı önlemek için yeterli değil.” dedi.

” Bu, anayasalarca güvence altına alınmış eşit haklar ve bütün alanlarda LGBT bireyleri ayrımcılıktan korumak için çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Çoğu ülkenin anayasası insanları cinsiyet, din dil, ırk veya etnik köken farketmeksizin insanları korumayı öngörüyor ama aynı anayasal koruma LGBT topluluğu için sağlanmıyor.

Rapora göre  Meksika, Yeni Zelanda, Portekiz, Güney Afrika ve İsveç anayasaları insanlara cinsel yönelim tabanlı eşit haklar veriyor ama cinsel kimlik tabanlı değil.