lawbooks.jpg

Kaynak:Business Insider

Bir hukuk profesörü olmam sebebiyle, doğal olarak  mesleğim adına önyargılıyım.

Muhaliflere rağmen hukuk öğrencileri ve avukatlar, bir umut adalete karşı olan, çoğunlukla sadece kültürel ve büyük engellerin peşine düşmeyi taahhüt ederler.

Oysa hukuk çalışmak, okumanın büyük bir parçasıdır.

Daha çok okumanın.

Fakat tüm yasal okumalar, Yüksek Mahkeme kararları gibi kuru ya da ağır  bir prokpektüse ihtiyaç duymaz.Hukukun büyük bir kısmı, muhteşem bir edebiyat ve kurgusal düşünce ile absorbe edilebilir.

Gerçekten, okula yeni başlayacak olan hukuk öğrencilerine, mesleğin yüceliğine dair bir şeyler öğrenmeleri adına, derslerinin başlamasından önce yaz tatillerinde her biri yaklaşık bir haftalarını alacak aşağıdaki dokuz kitabı okumalarını öneririm.

Bir vatandaş yahut yakında bir hukuk öğrencisi adayı olarak sen,  bizim adalet sistemimizi daha iyi anlamak istersin, bunun için de bu kitapları okumaktan daha iyi bir yaz tatili geçirme biçimi olamaz.Bireysel olarak her iş mükemmeldir. Tüm bu bireysel işler toplu olarak hukuk mesleğinin değerlerine ve sorunlarına karşı bir bakış açısı oluştururlar.

  • Truman Capote, ‘’Soğukkanlılar’’, 1966. Capote’nin Holcomb’ta, Herbert Clutter ve ailesinin 1959’daki cinayetlerini ustalıkla açıkladığı ‘Soğukkanlılar’ talihsiz bir çalışmadır.Ayrıca bu eser, ceza adalet sistemimizi ve idam cezasını kışkırtan bir incelemedir.

 

  • Brooke Goldstein ve Aaron Eitan Mayer, ‘’Lawfare: Savaşa Karşı İfade Özgürlüğü’’, 2011. Bugün muhaliflerin cezalandırılması ve sessizliğe karşı  bir dava olarak kullanılan Hukuksal Savaş, hukukun kuralları ve ifade özgürlüğündeki zorlukları ortaya koyar.

 

  • Harper Lee, ‘’Bülbülü Öldürmek’’, 1960. Yüksek okulda bir kez daha okumaktan keyif aldığım eser ve hukukçular o zamanda şuna odaklandılar: Atticus Finch’in kendisi: yargıç, savcı ve savunma avukatıdır.Atticus, etnik sistemin ırkçılığına nasıl bir tepki verdi? Bir avukat olarak apaçık bir haksızlığın sunulduğu davada nasıl davranmalıydı?

 

  • Karl N. Llewellyn ‘’Brumble Bush/ Böğürtlen Çalısı’’, 1930. Derslerin bu koleksiyonu, 1929’da Colombia Üniversitesi’ne giren öğrenciler için teslim edildi. Bu kısmen hukuk kavramının pedagojik bir dava hakkındaki brifingini , kısmense geniş fıkhi bir analizini sunar. Benim hukuk fakültesinden öğretmenim olan Grant Gilmore’nin sözleriyle, hepsi Llewellyn’nin ara sıra heyecan verici, zaman zaman da rahatsız edici kişiliği ile bilgilendirilir. Onlar ayağa kalktığında hissettiği yüksek bir iyimserlikle canlı, oldukça bilinçli, Amerikan hukuk düşüncesinde bir dönüm noktası olan ve gelecekte de memnuniyet sağlayacak bilgilerdi.

 

  • Herman Melville, ‘’Denizci Billy Budd’’, 1924. Bu roman yazarın ölümünden sonra yayımlanan, bir yargıç rolünün anlatıldığı muhteşem bir eserdir. Yargı kısıtlaması mümkün müdür? Tavsiye edilir mi? Adalet ve hüküm verme arasındaki ilişki nedir? Bu kısa eser, yasa yorumlaması üzerine bir başyapıt niteliğindedir.

 

  • Publius, ‘’Fedaralist Yazılar’’, 1787-1788. “Publius” – gerçekte Alexander Hamilton, James Madison ve John Jay – Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni anayasasına öneri ve teşvik amacıyla sunulmak üzere 85 kısa makale yayınladı. Bu felsefi taşlar Bugün Amerikan Cumhuriyetinin temelini oluşturur.

 

  • Patrick J. Schiltz, ‘’Mutsuz, Sağlıksız ve Etik Olmayan Mesleklerin, Mutlu, Sağlıklı ve Etik Üyeleri Olmak’’,1999. Hadi bu şimdiye kadar okuduğum ilk hukuk dergisi yazısı olsun. Schiltz, bugün ABD Bölge Hakimi, kısaca mesleğimizin söz ve tehlikelerini ortaya koyuyor. Sözlerine ulaşmak ve tehlikelerinden kaçınmak için hukuk fakültesine başlamadan önce onu okuyun.

 

  • F. Skinner, ‘’Walden Two’’, 1948. Çoğu avukat olan politikacılar doğru şeyleri yapmak için gerekli olan ek yasaları çıkarmak için, kalıplaşmış kibirli inançlara sahip savunmasız insanlardır.Skinners’in romanında resmedilen insanlar, özgür iradeye sahip olmayan, hükümetin ortaya koyduklarına mutlu bir şekilde tepki vermeyen, ve kötü işler çeviren vatandaşlardır. Walden Two, ki bence en iyi distopya olarak görülüyor, sosyal-yasal planlama çerçevesinde korkunç bir tanımlamadır.

 

  • Barry Werth, ‘’Damages’’, 1998. Bu muhteşem gazetecilik, Connecticut tarihinin en büyük tıbbi malpraktis yerleşim yeri haline gelmiş trajedisini tanımlamaya çabalar.Weth’in ustaca sunumu, davacı ve sanıkların her birinin bakış açılarından bizlere işkence yasasını gösterir.

 

Geleceğin hukuk öğrencileri, ben şunu anlıyorum ki bu liste birçok hukuk fakültesinde sizin kendinizi satın almak için baskı altında hissettiğiniz hazırlık kitapları listesine benzer şekilde uzun gözükebilir. Oysa şundan eminim ki,  yaz tatilinizi zeka egzersizleri yaparak geçirmek,  Hukuk Fakültesinin ufak ayrıntılarına takılmaktan çok daha iyidir.

Evet yaşadınız, hukuk fakültesine gideceksiniz. O yüzden rahatla ve kendini sahile at.Yanında bir kaç iyi kitabı da götürebilirsin.Bu hoşuna bile gidebilir.

Makalenin orijinalini https://www.washingtonpost.com/ adresinden okuyabilirsiniz.Telif hakkı 2015.Wahington Post’u https://twitter.com/washingtonpost ’dan takip edebilirsiniz.

Çeviren: Merve AKGÜN

Reklam