160928_stop_daydreaming

Kaynak: www.positivityblog.com

”Mesafe hiçbir şey; zor olan sadece ilk adımı atmak.”

                                                Madame Marie du Deffand

Belki de insanların en yaygın sorunu, kişisel gelişimin ve olumlu değişiklikler yapmanın onlar için bir hayal olarak kalmasıdır. Bu onlara heyecan ve ilham verir.

Fakat bu olumlu duygular solar ve daha sonra da gerçekten hiçbir şey olmaz.

Hayat her zamanki gibi devam eder. Sağlığınız, maddi durumunuz ve kendinizle ilişkiniz olduğu gibi aynı kalır.

Bu çok moral bozucu. Biliyorum.

Hayatın hemen hemen tüm önemli alanlarına ilişkin kişisel gelişim kitabı okudum. Fakat muhtemelen bu olumlu değişiklikleri yapmak aylarımı veya yıllarımı almıştır.

Neden?

Bu çok rahatsız ediciydi. Sadece hayal kurmanın, hayal kırıklığını kapsasa da, kolaylığına rağmen değişiklik yapmak büyük bir olaymış gibi geliyordu.

Yani, hayallerde takılı kaldıysanız ne yapabilirsiniz? Hayalleri gerçeğe dönüştürmeye başlamak için bulduğum en iyi çözüm, küçük adımlarla ilerlemek.

Çünkü büyük değişiklikler ve devasa hırslar kulağa ilham verici ve motive edici gelir. Fakat bunlar aynı zamanda ürkütücüdürler. Yani başlamanın ve ilerlemenin en önemli adımı, özellikle kişisel gelişimde yeniysen, fazla baskı ve beklentiyi mümkün olduğunca uzaklaştırmaktır.

Bu en azından bende işe yaradı ve en iyi şekilde işe yaramaya devam ediyor. 2 basit yolla nasıl yapıldığını açıklıyorum.

  1. İlerlemek için sadece küçük bir adım at.

Bundan çok kez iyi bir gerekçeyle bahsettim. Olduğun yerde kalma ve erteleme dışında baskıyı ve beklentileri azaltmanın en iyi yollarından biri ayağa kalkıp harekete geçmektir.

Şimdi, küçük bir adım atmak ve sadece bu duruma odaklanmak okulda ve işte üretken olabilmenin harika bir yoludur.

Bu hayatın herhangi bir alanında kullanılabilir. Eğer;

  • İlişkilerini ilerletmek ve iyileştirmek istiyorsan, sadece küçük bir adım at ve birine içten bir iltifat et.
  • Daha iyi bir dinleyici olmak istiyorsan, bugün karşındaki insan hakkında daha fazlasını öğrenecek kadar çok gayret göstermeye odaklandığın bir konuşma gerçekleştirmelisin. Ve elinden gelenin en iyisiyle kendini konuşmaya ver, aklın başka yerde olmasın.

Eğer istiyorsan, yavaştan harekete geç ve sadece buna odaklan.

İlk adımı atarak başlamak istiyorsan bugün bir şeyler yap. ‘Bir gün’ çok kolay bir şekilde ‘hiçbir zaman’, ‘en az birkaç ay içinde’ veya ‘gelecekteki bir sene’ye dönüşebilir. Bu hatayı yapma.

Eğer attığın ilk küçük adım hala sana büyük geliyorsa o zaman daha da küçük bir adım atmayı düşün.Bu yolda kendine nazik davran ve yapabildiğin kadar kendine kolaylık sağlayarak başlangıç yap.

  1. İlerlemek için meselenin icabına bugün bak.

Bunalmış hissettiğinde, yorulup bırakmak istediğinde ve eski kötü alışkanlıklarına veya daha kötülerine yeniden sapacağını düşündüğün zaman bir dakika otur.

Nefes al.

Adamakıllı odaklan.  İleriye bakma çünkü o zaman erişmen gereken hedef ve edinmen gereken yeni alışkanlıklar hakkındaki şeyleri göreceksin.

Bunun yerine, küçük adımlarla ilerle ve bugünün icabına bakmaya odaklan.

Daha fazlası değil.  Yarın vaktinde gelecek. Ve sonra sen o ‘bugün’ün de icabına bakacaksın. Buna, odağı günlük şeylerle sınırlı tutmaya, uymanızı hararetle tavsiye ederim. Tabii, bir takım planlamalar yapmak zorunda olabilirsiniz. Hafta veya gün içinde bunları öncelikle yapın. Daha sonra odağınızı yine küçültün böylelikle iş ve hayatınızı daha hafif ve zahmetsiz hale getirin.

Küçük adımlara ve bugüne odaklanın, yakın zamanda epeyce mesafe katetmiş olacaksınız.

Çeviren: Seda Kılıç