Kaynak: The Guardian

California’da film endüstrisinde yaş ayrımcılığına karşı düzenlemeler içeren Nüfus Sicili Kanunu, bir aktörler birliği olan Televizyon ve Radyo Oyuncuları Sendikası tarafından sevinçle karşılandı.

3093.jpg

California Valisi Jerry Brown. Fotoğraf: Lucy Nicholson / Reuters/Reuters

California’da yürürlüğe giren son yasa ile artık aktörler hatta diğer film endüstrisi çalışanları da Internet Film Veritabanı (IMDb) ve diğer açık erişimli internet sitelerinden yaş bilgilerini sildirebilecekler.

AB-1687 sayılı Nüfus Sicili Kanunu, Vali Jerry Brown’un imzasıyla 24 Eylül’de yürürlüğe girdi. Yeni kanun ile tanımlandığı üzere aktörler, aktrisler ve eğlence sektöründe çalışanlar, üyesi oldukları “ticari amaçlı istihdam sağlayan çevrimiçi kurumlar”dan yaş bilgilerinin silinmesini talep edebilecekler. Gerekçe ise yaş bilgisinin yer almasının işe alımlarda ayrımcılığa sebep olması.

Bir aktörler birliği olan Televizyon ve Radyo Oyuncuları Sendikası’nın yeni yasa lehine yürüttüğü kampanyada organizasyon başkanı Gabrielle Carteris 16 Eylül’de yazdığı yazıda: “ Film endüstrisinde yaşa dayalı ayrımcılık büyük problemlerden biri. Artık buna karşı bir şeyler yapılmalı. Aktörlerin Çevrimiçi Film Veritabanı (IMDb) gibi oyuncu seçiminde kullanılan internet sitelerinden yaş bilgilerinin silinmesi ve yaşa bağlı ayrımcılığın sona ermesi için Televizyon ve Radyo Oyuncuları Sendikası uzun yıllardır sıkı bir çalışma yapıyor, “ diye bahsetti.

Çeviren: İrem ÜSTÜNTAY