passport

Kaynak:www.indy100.com

Sosyal medya  da adresin, pasaportun paylaşılmayacağı iyi bilinen bir kuraldı, şimdilerde  biniş kartınızdaki fotoğrafın internet üzerinden paylaşılmaması da eklendi.

Bunun sebebi olarak pasaport üzerinde bulunan iki boyutlu barkod ve QR kodları kötü niyetli insanlar tarafından kötü bir amaca hizmet etmek için kullanabileceğini düşünmemizdir.

İflyflat.com.au hava yolu şirketinden Bay Steve Hu bir adım daha ileri gitmeye karar verdi ve  bir kişinin biniş kartındaki detayları kullanarak o kişi hakkında tam olarak ne kadar bilgi edinebileceğini  araştırmaya başladı.

Ve bu korkutucu.Gerçekten çok korkutucu sonuç ortaya çıktı;

Delta hava yolu şirketinin sitesinde örnek giriş kartındaki bilgileri kullanıp oturum açtıktan sonra , bilgilerini kullandığı kişinin hesabına kolayca erişim sağladı.Bu aşağıdaki bilgilere de ulaştığı anlamına geliyordu:

  • Yolcunun kişisel bilgileri,tabi ki adı da dahil
  • Yolcunun seyahat ederken ki güzergahı:’’Ne zaman nereye seyahat edecek?’’
  • Koltuk numarası
  • Ne sıklıkla uçtuğunu gösteren ayrıntıları
  • Bilet ücretinin kaça bölünüp ödendiğini
  • Biletin satın alındığı tarih
  • Kullanılan banka kartının son dört rakamını

Tamam ama , gerçekten tatile gittiğimi vurgulamak ,bununla övünmek  istiyorum  ve bunu biniş kartımda ki fotoğrafın bir kısmını yayımlayarak yapabilmem güvenliğim açısından mümkün mü? diye soracak olursanız:

Cevap kısa ve basit: tabi ki hayır!

Hu sosyal medyada bir yolcunun dikkatsizce  yayınladığı , hatta başparmağıyla saklamaya çalışmasına rağmen bu önlemin yeterince etkili olmadığını gördüğümüz  barkodun   fotoğrafını  kullanabildi.

Bay Hu bütün bu sözü geçen bilgileri sadece barkoddan almadığını bunun yanında bilgisayarlar ve diğer cihazların da  her türlü bilgiyi kolayca okuyabildiklerinin altını önemli çizdi.

Eğer tatiliniz hakkında diğer insanları kıskandırmak, onları teşvik etmek yada sadece tatile gittiğinizi belirtmek isterseniz  kaldığınız otelin havuzuna bacaklarınızı sarkıttığınız bir fotoğraf çekip paylaşabilirsiniz ama biniş kartınızın asla.

Çeviren: Esra Baştan

Reklam