13308598_1102844269788326_3333989792808797802_o.png

Kaynak: indy100.com

Bazen, özellikle de cırtlak sesli yobazları susturmanın yolu onları basitçe bilgiyle vurmaktır.

Gazeteci Nargess Moballeghi, Şeriata göre başörtülü bir Müslüman kadının araba kullanmaması gerektiğini söyleyen birinden Facebook mesajı aldı.

Facebook mesajı şöyleydi: “Niye araba kullanıyorsun? İslamiyet’in doğduğu şeriatın hüküm sürdüğü Arabistan’da araba kullanma hakkın yok. Batıdaki hoşlandığın özgürlük Hristiyanlık’tan geliyor, İslam’dan değil.”

Moballeghi saldırganca tepki verebilirdi ama yapmadı. Bunun yerine Moballeghi, şimdiye kadarki en kısa ve etkili tarih dersini verdi.

Moballeghi’nin verdiği cevap şöyleydi: “İslam hakkındaki yanlış bilgilendirmelerin sizi bu bakış açısına getirmesini anlayabilsem de bu bilgi doğru değildir. İlk olarak, 1400 yıl önce otomobiller yoktu ve bu nedenle şeriatta kadınların araba kullanamayacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

İkinci olarak, Hristiyan devletlerin kadınlara vermiş olduğu ve bugün de uygulanmakta olan çalışma hakkı, evlilik sözleşmesi yapma hakkı gibi daha pek çok hakkı ( Bu haklar yakın tarihte verilmiştir.) İslam 1400 yıl önce tanımıştır. Sizinle yarışmıyorum; fakat bu söylediklerim bile sırtınızı yere getirmeme yeter.

Üçüncü olarak, Suudi Arabistan İslamiyet’in doğduğu topraklar olsa da Suudilerin İslami uygulamalarını pek çok Müslüman (Yeri gelmişken, bu Müslümanlar kadınların araba kullanmasını saçma bulmaz.) doğru bulmaz. Aslında bugünkü Suudi Arabistan monarşisinin kökü Sünni İslama (İslam’ın ana gövdesi) muhalif olan bir kabileye dayanır. Şimdiye kadar Suudilerin İslamı yanlış uygulamasını önlemek için niye hiçbir şey yapmadınız diye sorabilirsiniz. Sizin de gördüğünüz gibi Suudiler çok iyi bir biçimde korunmaktalar ve Müslümanlar tarafından korunmuyorlar. Bugünkü Suudiler ve monarşisi Vahhabi İslam anlayışının (radikal İslam) yaygınlaşması için maddi ve manevi olarak İngilizler tarafından Vahhabilerin bütün zalimliği ve onlara karşı dünya çapındaki bütün protestolara rağmen desteklendi. (Bu destek Tabiiki politik nedenlerle verildi.)

Bu nedenle ‘Hristiyan Batı’ ülkelerinden olan Amerika ve İngiltere Suudileri silah, para ve diplomatik olarak desteklemeyi bıraksa iyi olurdu. Siz de biliyorsunuz ki Batı medeniyetini inşa eden şeylerin tamamı bahsettiğiniz gibi Hristiyanlığın asil prensiplerinden gelmiyor. Güç odaklarının onayladığı İslam, eleştirdiğiniz çarpık İslam anlayışının ta kendisi. Umarım anlamışsınızdır.”

Çeviren: Ömer Mert Zihni