”Daha önce hiç bu kadar büyük bir alım olmadı ve henüz Reading ve Leeds gibi popüler hukuk okullarında hala mevcut yerler var.”lead1-64

Kaynak:legalcheek

Bu yıl şaşırtıcı bir şekilde Birleşik Krallık hukuk okullarına giriş yapan 23110 öğrenci ve mezunların artan talepleriyle birlikte hukuk mesleğinin incelikleri, yetenekleri hakkında fakülteler doğal olarak endişeleniyor.

Avukat olmayı amaçlayanların ve herhangi bir hukuk mesleğine kaydolanların sayısı 2012 yılından beri sürekli artıyor ve işin ilginç yanı bu yıl öğretim ücreti zammı yürürlüğe girdi.

UCAS istatistiklerine göre hukuk öğrencilerinin sayıları 2012 yılında 19.820 iken 2013 yılında 21.400 olarak artış göstermiş, ardından tekrar 2014 yılında 21.410 olarak hafif bir hareketlenme ortaya koymuş.2015 yılında bu rakam 21.910 idi -bunun bu yıl için kohort anlamı geçen yıl ki (%5)1200’lük artışı temsil ediyor.

Ve bu sayıları daha iyiye yükseltebiliriz.Hukuk UCAS sisteminde en çok incelenen,talep gören konudur buna ek olarak  –neredeyse bir hafta sonra lise bitirme sınavının sonuç günü-Leads  ,Central Lancashire, Reading ve Westminster Üniversitelerinde hala mevcut yerler var.

Hukuk diploması  diğer diplomalara oranla para kazanma  açısından daha değerli olmasına karşın ,konuşmanın iş piyasası için ne kadar önemli olduğunu vurgulamamız gerekiyor.

Neyse ki hukuk mesleği büyüyor(2014-15 yılında eğitim sözleşmesi sayısı 500 artarak  5,457 rakamına ulaşmıştır.)ancak büyüme oranı hukuk mezunları fazlalığıyla uyum sağlamıyor.Elbette tüm hukuk öğrencileri hukuk alanında kariyer yapmak istemiyor ama doğal olarak  akıllarda şu sorular kalıyor : ”Mezun olur olmaz  çok daha fazla insanla rekabet etmek zorunda olan avukatların ve bu iş akımının beklentileri ne olacak  ? Nasıl karşılanacak? ”

Muhtemelen bu soruların cevapları üç yıl içinde ortaya konulacak.

Çeviren:ESRA BAŞTAN