Kaynak: datagraver.com

VAN DE DAG verilerine göre Atatürk  Havalimanı’nda gerçekleştirilen terör saldırısında en az 44 kişi hayatını kaybetti. Terörizm Türkiye’de yükselişte gibi görünüyor. Bizse size uzun dönem perspektifinde bilgi sunabilmek adına veriler topladık.

           Türkiye’de 1970-2015 arasında gerçekleşen terör saldırılarının sayısı

Dün, Dünya Terörizm Veritabanı’nda 201 yılı için veriler yayınlandı.Bu verilerle birlikte 1970 yılından beri Türkiye’de yıllara göre terör saldırılarının sayısı üzerine genel bir değerlendirme yapılmış oldu.

2016 yılı için biz mevcut saldırılara ilişkin verileri Wikipedia’dan arayıp buluyoruz. Oysa Wikipedia, tüm ikincil (ufak tefek) vukuatları Dünya Terörizm Veritabanı’ndaki gibi kaydedip yayınlamaz. Biz de bu nedenle terör saldırılarına ilişkin veriler kıyaslayamayız. Fakat masum insanların öldüğü dikkate değer saldırılar hemen hemen her zaman kayıt altına alınır. Bu sebeple biz, her yıl terör saldırısında hayatını kaybeden insanların sayısını gösteren aşağıdaki çizelgeyi oluşturduk.

1970’den 2015’e kadarki veriler Dünya Terörizm Veritabanı’nda mevcuttur 2016 yılı için veriler ise Wikipedia’da bulunabilir ve söz konusu veriler sadece 30 Haziran’a kadar olan vukuatları kapsar (yaklaşık olarak yılın yarısı).

Türkiye’deki saldırılardaki mevcut yükseliş ve ölümler belirgindir; fakat bu hala doksanların başlarındaki seviye kadar değildir.

Lütfen Dünya Terörizm Veritabanı’ndaki notları okuyunuz.

https://www.start.umd.edu/gtd/

Çeviren: Merve Akgün