Kaynak: Storypick

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, şu günlerde tüm dünyanın en çok tartıştığı şey, göçmenler misafir oldukları ülkeler ile aralarının iyi olup olmadığı  -Konu ile ilgili görüşlerini aktaran Donald Trump, Meksikalıları dışarıda tutmak için duvar örmek isteyenler, Macaristan ve Slovakya gibi ülkeler daha fazla Suriyeli mülteci almak konusunda gerçekten rahat değiller, dedi.

1

Gidişatın böylesine kötü, yaşanan olayların korkunç olduğu bu dönemde, Fransa’nın Eğitim ve Araştırma Bakanı Najat Belkacem, yetersiz çevre koşullarında yetişmiş çocukların da başarılı olabileceğine inanan insanlar için tam bir ilham kaynağı.

Çünkü Najat Belkacem 1977 yılında Nador şehrinin bir köyünde dünyaya geldi.

2

Nador, Fas’ın kırsal bölgesinde yer alan küçük bir köy.

Babası Fransa’daydı ve inşaat işçisi olarak iş bulunca Najat ve ailesi de onun yanına Fransa’ya taşındılar.

3

Ve bu yüzden Najat, 1982’de Amiens’de bir gecekondu mahallesine taşındı.

Najat çok çalıştı ve 2002 yılında Paris Politika Çalışmaları Enstitüsü’nden mezun oldu.

4

Ve vakit kaybetmeden Sosyalist Parti’ye katılıp vatandaşlık hakları, düşük maliyetli ev sağlama ve ayrımcılığa karşı savaşmaya başladı.

5

Rhone Alpines’e belediye meclis üyesi olarak seçilen Najat bu görevini 2008’e kadar sürdürdü.

6

2008 yılında ise Rhone Başkonsolosluğu’na atanan Najat, o günden beri iyi bir politikacı olarak tanınmaktadır.

7

2012’de hükümette Kadın Haklarından Sorumlu Bakan ve Başbakan Hollande’den sonra konuşmacı olması için parlamentoya davet edildi.

8

Ve sonunda, 2014’de Eğitim Bakanı olarak seçildi.

Najat, şimdi çocukluğunda koyun gütmüş Faslı Müslüman bir Fransız Bakanı. Geçmişi, doğum yeri ve dini yüzünden Najat gerici, cinsiyet ayrımcılığı yapan, ırkçı söylemleri olan tutucu politikacıların gözünde her zaman üzerinde atıp tutabilecekleri bir hedef tahtası olmuştur.

10

Rakipleri onu küçük düşürmek için onu giyim şekliyle özdeşleştirmelerine rağmen Najat, onlara karşı savaşını etkili bir biçimde sürdürmektedir.

11

Tüm zorluklara göğüs gerip dişiyle tırnağıyla kazıyarak Fransız Parlamentosuna gelmiş bir kadının azmini nasıl kırabilirsiniz?

Kıramazsınız…

 

Çeviren: İrem Üstüntay

Reklam