13957393_314016075609754_830217208_n

Kaynak: rightsinfo.org

Bülbülü Öldürmek adlı kitabın tanınan yazarı Harper Lee 19 Şubat 2016, cuma günü hayatını kaybetti.

Harper Lee’nin ünlü romanı lakabı “İzci” olan Jean Louise Finch isimli bir genç kızın bakış açısıyla anlatılır. İzci, Amerika’nın güneydoğusunda, kurgusal bir kasaba olan Maycomb’da ailesiyle birlikte yaşıyor. Hikâye, ırksal önyargının oldukça yaygın olduğu 1930’lu yıllarda geçiyor.

İzci’nin babası olan Atticus Finch, kasabada saygın bir avukattır. Atticus beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanan Tom Robinson isimli siyah bir adamı savunmayı kabul ettiğinde Maycomb’un beyaz ırkçı toplumu bu duruma çok şaşırır. Atticus, yargılama yoluyla hüküm verilebilmesi için bir grup çetenin Tom’u linç etme isteğine karşı koyar.

Atticus, Tom’un masum olduğu konusunda önemli kanıtlar öne sürse de bütün beyaz jüri onun zaten suçlu olduğunu belirtir. Daha sonra Tom hapishaneden kaçmaya çalışırken vurularak öldürülür.

Harper Lee’nin ikinci hikayesi “Git Bir Bekçi Dik” yayınlandığı 2015 yılında tartışmalara yol açtı. Kitabın eski anlatıcısı İzci Finch bir ziyaret için Maycomb’a döner. Atticus’un bazı nahoş görüşlerini ifade ettiği hikayede okuyucular(ve ana karakter İzci) bu duruma çok şaşırdı. Harper Lee’nin çöken sağlığı bazı gazetecilerde, kitap üzerinde yeterince denetim yapılamamış olduğu görüşünü oluşturması kitabın yayınlanmasının ayrıca tartışılmasına neden oldu.

Bülbülü Öldürmek, adalet ve tarafsızlık için dik durmanın önemini vurgulaması sebebiyle milyonlarca insan tarafından takdir edildi. Çünkü kitap ırk ayrımcılığının çirkinliğini vurgulamaktadır.

İngiltere’de adil yargılanma hakkı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, 6. Madde ile birlikte koruma altına alınmıştır ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi madde 14 gereği hiç kimse ırk ayrımcılığına tabi tutulamaz.

Daha fazla bilgi için orijinal sitedeki linkleri inceleyebilirsiniz.

Çeviren: Sümeyye Odabaşı