pokemongo

Kaynak: hollywoodreporter.com

Hakkında açılan davalardan edinilen bilgilere göre, ‘Pokemen Go’ kullanıcılarını sıkıntı çıkarmaya teşvik ederek haksız yere çıkar sağlıyor.

Pokemon Go, uygulamaların indirilme rekorlarını kırmada tek değil fakat Kaliforniya federal mahkemesindeki bir davaya göre o, diğer uygulamalardan farklı olarak kullanıcılarını kanunları ihlal etmeye teşvik ediyor.

Akıllı telefonlarda oynanabilen bu oyun, kendisine aralarında Hollywood elitlerinin de yer aldığı aşırı taraftarlar oluşturdu. Uygulama, kullanıcıları, onlar hayali cep canavarlarını (sanal düzlemde olup gerçek bir özel mülkiyetin üzerinde bulunan bazı ifade edilmesi güç yaratıkları) ararlarken gerçek dünyayı keşfetmeye sevk ediyor.

Bu artırılmış-gerçekli oyunun piyasaya çıkışını takip eden ilk haftada, Jeffrey Marder elinde telefon bulunan ve evinin önünden ayrılmayan kendisine yabancı birçok insanı fark etti.

Marder’ın avukatı Jennifer Pafiti ilgili dava dosyasında şöyle söylüyor: “En az 5 kişi Plaintiff ailesinin kapısını çaldı ve Plaintiff’lerin izni olmadan onların West Orange, New Jersey’de yaşadıkları yere yerleştirilmiş Pokemonları yakalamak amacıyla evlerinin arka bahçelerine girmek istedi.” Ve ekliyor: “Sanıklar(oyunun yapımcıları), mal sahiplerinin iznini aramaksızın dünyayı sanal Pokemonlarla doldurmanın öngörülebilir sonuçlarına alenen önem vermiyor/onları umursamıyor.”

Davaların işaret ettiğine göre, Marder bu ziyaretlerden mutsuz olan tek kişi değil.

Diğer evsahipleri, sinemalar ve tarihi yerler, bulundukları konumun Niantic(yapımcı şirket) tarafından kullanıcılara oyuna giriş için yardım veren “Pokestops” ve “Pokemon Gyms” olarak etiketlenmiş olması konusunda endişelerini dile getiriyorlar.

Marder, oyunun haklarını müştereken elinde bulunduran The Pokemon Company ve Nintendo’ya ve ayrıca oyunu gelişitiren Niantic şirketine dava açıyor.

Sunulan davada şunlar yer alıyor: ABD’de yaşayan insanlardan: 1) Mülkiyetinde, sanıkların yetkisi olmaksızın GPS’in yönlendirmesini belirlediği Pokemon Go oyunundaki Pokestops veya Pokemon Gyms’ler, ve mülküne bitişik yerde, sanıkların yetkisi olmaksızın GPS’in yönlendirmesini belirlediği Pokemon Go oyunundaki Pokestops ve Pokemon Gyms’ler.

Marder, uğradığı zararın tazminatını arıyor ya da ’nun kazancından biraz bırakmasını… Bununla birlikte oyunun izin almaksızın özel mülke yerleştirmiş olduğu GPS etiketlerini resmi bir kararla önlemeye çalışıyor.