Kaynak: abovethelaw.com

2016 yılındaki hukuk eğitimi maliyetlerinin ne kadar pahalıya mal olduğunu şimdiye kadar duymuş olmalısınız. Hukuk fakültelerinin büyük çoğunluğunda hukuk diplomalarının maliyeti, eğitim harçları ve giriş ücretleri de dahil olmak üzere yapılan harcamalar astronomik rakamlarla ifade edilir. Örneğin Thomas Jefferson Hukuk Okulu 2015 yılında ortalama 172.726 Dolar borçla ve % 24.5 oranla mezun olunduktan 10 ay sonra, avukat olarak, tam zamanlı, uzun süreli bir iş bulma ihtimali veriyor. Bu durum gerçekten çok korkutucudur.

2015 yılında hukuk fakültesi mezunlarının ortalama112.748 Dolar borçlu olduğu bir dünyada (ki bu rakam 2014 yılındaki ortalama olan 111.899 Dolar’ın üzerindedir.) müstakbel avukatların finansal durumlarına ebediyen zarar vermeyecek birkaç okul olması gerekir.  

Hangi hukuk okulu diğerlerinden daha az borçla mezun ediyor? U.S. News’ın bunun için bir sıralaması var.

2015 yılında ortalama olarak en az borçlanma ile mezun eden on hukuk okulu şunlardır:

Çok heyecanlanmadan önce eğer biz, sizin bu okullardan muhtemelen daha az borçla mezun olabileceğinizi ancak bu durumun her şeyi bırakıp da kayıt olmaya koşmanız gerektiği anlamına gelmeyeceğini söylemezsek ihmalkar davranmış olacağız. İşte 2015 yılı verilerine göre ortalamadan daha az borçla mezun eden on okulun istihdam istatistikleri:
•Hawaii: Mezunlarının %54.5’i uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe alınıyor.

•South Dakota: Mezunlarının %55.7’si uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe alınıyor.

•North Carolina Central: Mezunlarının %32.7’si uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe alınıyor.

•Nebraska: Mezunlarının %69.6’sı uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe alınıyor.

•Brigham Young: Mezunlarının %56.4‘ü uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe giriyor. (BYU Law’s nine school-funded mevkileri hariç, gerçekten mezunlarının %49.6’sı uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe alınıyor.)

•Arkansas-Fayetteville: Mezunlarının 64.6’sı uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe alınıyor.

•Georgia State: Mezunlarının %64.3’ü uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe alınıyor.

•Tennessee: Mezunlarının %65.6’ı uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe alınıyor.

•Liberty: Mezunlarının %50.8’i uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe alınıyor. (Liberty Law’s one school-funded mevkileri hariç gerçekten mezunlarının %49.2’si uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe giriyor.)

•Arkansas- Little Rock: Mezunlarının %52.4’ü uzun süreli, tam zamanlı avukat olarak işe alınıyor.

Ne yazık ki, bu 10 hukuk okullarından ortalamaya göre daha az borçla mezun olsanız bile hala avukat olarak işe alınma şansınız çoğu durumda %50’dir. Ancak bardağın dolu tarafına bakacak olursak, en azından işiniz olmasa da tüm borç yükünüz olması gerekenden daha korkutucu olmayacak.

Çeviren: Ömer Mert Zihni