pokemon es p

Kaynak: law.com

Milyonlarca kullanıcı her yerde görülen Pokemon Go uygulamasını indirdi. Bazı hukuk profesörleri, oyuncularını gerçek dünyada istenilen sanal pokemonu bulmak için boş boş gezdirmeye gönderen artırılmış-gerçekli bu oyunun muhtemel yasal sonuçları hakkında düşünmek için yorucu yaz programlarına bir dinleme zamanı sıkışltırmayı başardı (başlamamış olanlar için bu oyun bir cep-canavarı olabilir).

Hukuk pofesörlerinin bu oyun hakkında ne söylediklerine bir kaç örnek:

Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Ryan Calo, Pokemon arayıcılarının kapılarını sıkça çaldığı mal sahiplerine yardımcı olabilecek bir fikir öne sürdü: Associetaded Press’de yer alan ifadelerine göre, mal sahipleri pokemon bulmaya kendi mülklerine gelen oyuncuları engelleyebilir; ancak oyunun yapımcısı Niantic Şirketi’nin pokemonun şahsi alandaki sanal görünümünü durdurmak için yasal bir zorunluluğu bulunmamakta.

“Belirtmek gerekir ki Pokemon gerçekte senin mülkünde değil. Olan şu ki, bir özel konum telefonunda dijital canavarın görünmesine sebep oluyor. Canavar sadece senin telefonunda.” diyor profesör Calo.

Fakat Calo, The Verge dergisinde kendisiyle yapılan görüşmede, Niantic Şirketi’nin hala bir dava ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

“Bu oyunun nerede oynanılacağı ile ilgili bir durum, çünkü bireyler oyunu oynarken fiziken hareket etmek zorundalar. Ve eğer oyunculardan büyük bir kısım, oyunun sonunda özel bir mülkiyete girerse, birisi Niantic Şirketini oyunun konumunu ayarlamakta ihmalkarlık göstermekle itham edebilir.”

squirtle           pokemon sikortıl

Ve, Pokemon Go’nun bizim başkanlıkla ilgili kampanyaların en yoğun dönemini aklımızdan çıkarmamızla bağlantısı olabilir. Kaliforniya Üniversitesi Irvine Hukuk Fakültesi’nde profesörlük yapmakta olan Richard Hasen, U.S. News World Report’a bu konu ile ilgili, politik kampanyaların oyundan istifade ederek seçmenleri seçim hukukuna ters düşecek şekilde ayartabileceğini ve Niantic Şirketi’nin bu gerçek ve sanal dünyadaki tanıtım reklamlarının bu işlevini hesaba katmış olabileceğini söyledi.

“Eğer bir seçim kampanyası, gittiğinizde kampanyanın bir reklamını görebileceğiniz seçim alanına insanları çekmeye çalışıyorsa, bu seçim propagandası için düşünülmüş bir şeydir.” dedi ve seçim kurallarının modern teknolojinin hayli gerisinde kaldığını cümlelerine ekledi.

balbasaurpokemon balbasar

Pokemon Go ayrıca, iki evrensel kaçınılmaz durum içeriyor: ölüm ve vergiler. Nebraska Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Adam Thimmesch şöyle söylüyor:

“Bir mağazadan Pokeball oyuncağı alan müşteri, devlete bu alışveriş için “satış vergisi” öder. Fakat Pokemon Go uygulamasından dijital versiyonu satın alırsa herhangi bir vergi ödemez. Ticareti daha çok dijital mallara dönüştürme, miadını doldurmuş bu vergi sistemlerinde ek bir baskı oluşturacak  ve Pokemon Go gibi yükselişte olan oyunlar için sadece stresi daha ileri seviyeye taşıyacaktır. Devlet Pokemon Go’daki alışverişlerde zaten vergi talep edebilirdi veya devlet oyun alanındaki maddi varlıkların satışlarından vergi almayı başlatabilir.”

Pokemon oyununa karşıt olan Teksas Tech Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü, Gerry Beyer Fox News’a şu yorumda bulundu:

“Pokemonun getireceği ölümler yaklaşıyor. Pokemon kullanıcıları, oyunu yürürken bisiklet sürerken araba kullanırken vb. her durumda oynadıkları için her türlü kazayı yaşayacaklar.”

Beyer’in kaygı verici düşüncelerine rağmen, bazı hukuk fakülteleri bu oyunla eğleniyor, pokemonun kendi kampüslerinde olduklarının tweetini atıyor. Los Angeles Loyola Hukuk Fakültesi 15 Temmuzda Geodude ve Growlithe pokemonunu belirtti, Case Western Reserve Üniversitesi Hukuk Fakültesi bir gün öncesinde, fakülte binalarının önünde bir PokeStop (pokemon oyuncularının oyunda yardımcı nesneleri topladıkları konum) olduğunu tweet attılar.

Ayrıca, Duke Hukuk Fakültesi J. Michael Goodson Hukuk Kütüphanesinin bloğu bazı bilgece tavsiyelerde bulundu:

“Biz, Goodson Hukuk Fakültesinde kaç tane pokemonun saklı olduğundan emin değiliz, ancak, umuyoruz ki kullanıcılarımız artırılmış gerçeklikle yürürken onların adımlarını izleyecekler.”

Reklam