bn-hl401_lawsch_g_20150317144007

Kaynak: blogs.wsj.com

Hukuk okullarının maliyet artışı ve yasal işlere giriş seviyesindeki durgunluk sebebiyle hukuk okullarına başvuranların sayısı düşmeye devam ediyor.

Hukuk Fakültesi Kabul Komisyonu’nun (HFKK) en son verilerine göre geçen hafta olduğu gibi 50.269 kişi resmi olarak tanınmış ve itibarlı hukuk fakültelerine başvuru gönderdi, bu sayı geçen sene aynı döneme göre %2.5 daha az. Avukat adayları kişi başı ortalama 6’dan fazla okula başvurdu ve toplam başvuru hacmi 2014 yılına göre % 4.6 oranında düştü. HFKK yılın bu zamanı toplanan yıllık verinin genellikle %95’inin ellerinde olduğunu söyledi.

HFKK’nun nisan ayında bildirdiği sayıların takibi ile, başvuranlar geçen seneye karşın %2.6 azalırken, başvurular %4.7 azaldı.

Durgunluğa kadar hukuk fakülteleri çoğu kez hayatında ne yapacağından emin olmayan ya da özgeçmişi için destek arayan mezunlar için bir durma noktası gibi hizmet verdi. Şimdi, ortalama ücret ile devlet hukuk fakültelerinin öğrenim bedeli yılda 23.900$ ve ortalama özel okulun fiyatı yıllık 42.000$ civarında, Amerika Baro Derneği’ne göre bu, uzun vadede kolayca alınabilecek bir karar değil.

Hukuk fakülteleri giriş seviyelerindeki sınıf büyüklüklerinin geri ölçeklendirilmesi, finansal yardımın artırılması veya öğrenim ücretlerinin azaltılması ve personel derecelendirmesinin düzeltilmesiyle ayarlandı.

Çeviren: Mert İlik

Reklam