Bir rapor, yapay zeka ve otomasyonun insanların mesleğini tehdit etmesine ve onları çalışmak için yeni beceriler öğrenmeye zorlamasına 5 yıl kaldığını öne sürüyor. PwC firmasının dünya çapında 10 bin kişiyle yaptığı anket, insanların otomasyondan korktuğunu fakat aynı zamanda öğrenmek istediğini gözler önüne serdi.

Robotlar Mesleklerimiz Tehdit Etmeye Geliyor

Redwood Software ve Sapio Resarch’ın 4 Kasım’ da yayınladığı çalışmaya göre IT liderleri, otomasyonun işlerin %60’ ına darbe vuracağına ve meslekleri tehdit edeceğine inanıyor. Dünyanın en büyük 2. firmasının, PwC’ den ayrı, yeni bir araştırması, insanların yeni beceriler öğrenmesi gerektiği aksi halde otomasyona mağlup olacakları iddia eden benzer zaman aralığı öne sürdü.

“Geleceğin mesleklerini daha iyi anlamak” için Çin, Hindistan, Almanya, İngiltere ve Birleşik Devletler’ de 10 bin kişi ile yapılan “Geleceğin İş gücü” başlıklı ankete göre, katılımcıların %37’si,  yapay zekanın ve robotların mesleklerini tehdit edeceğini düşünüyor. 2014’de benzer bir ankette bu oran %33 idi. Raporda gelecek için öngörülen şaşırtıcı ve insanları yeni beceriler elde etmek için harekete geçiren eden senaryoya göre bazı “tipik” meslekler (istikrarlı şekilde devam eden meslekler) artık var olmayacak. PwC baş araştırmacısı ve Jeff Hesse her alanda olmasa da otomasyonun şimdiden insanları dışarı ittiğini söylüyor.

“Saniyeden sanayiye bir parça değişiklik gösterecektir” diyen Jeff Hess şunları ekledi: “Fakat önümüzdeki 5 yıl içinde, işçilerin hızlı bir tempoda becerilerini değiştirmek zorunda kalacağını göreceğiz.” Raporların sonuçları dikkate alınacaksa, insanlar değişime hazır: Katılımcıların %74’ü  gelecekte iş sahibi olmaya devam edebilmek için yeni beceriler öğrenmeye ya da yeniden eğitilmeye istekli olduklarını ifade etti.

Mart 2017 itibariyle, PwC Amerika’daki mesleklerin %38’inin otomasyondan etkilenme riski altında olduğunu bildiriyor. Bu oran Almanya’da %35’e çok yakın, Birleşik Krallık ’ta %30 ve Japonya’ da %21.

İstenen Beceriler ve Alternatif Gelirler

Geçen sene, Microsoft’un kurucularından, hayırsever Bill Gates, insanların teknolojiyi kucaklamaya devam eden iş piyasasında tutunmak için ihtiyaç duyacakları üç beceriyi söyledi: Fen bilimleri, mühendislik ve ekonomi. İnsanlar bu mesleklerin uzmanı olmak zorunda değiller ama bu işin uzmanlarının neler yapabileceklerini bilmeliler. Robotlar hususunda, otomatik yazılım programlarını yönetebilenler son derece kolay iş sahibi olabilecek. Hesse ayrıca insanlara, kendi alanlarında ihtiyaç duyulacak becerileri araştırmalarını önerdi.

 Yeni bir beceri öğrenmeye isteği veya imkânı olmayanlara değinmeden robotların ve otomasyonun yükselişi hakkında konuşamazsınız. PwC nin anketine göre insanların %56’sı (büyük ihtimalle teknik becerisi olmayan insanların çalışmaya ve gelir kazanmaya devam edebilmesi için) hükümetin meslekleri korumak için gerekli her adımı atması gerektiğini düşünüyor.

Evrensel temel gelir fikrinin öne sürülmesinin bir saiki de otomasyonun meslekleri tehdit etme potansiyelini dengelemekti. Daha iyi opsiyonlar olduğunu düşünen çok sayıda insan olmasına karşın, bu fikir önemli ölçüde destek görüyor ve üzerine bolca konuşuluyor. Mesela Gates, bu fikrin çalışacağını düşünüyor fakat dünyanın bunu başarmak için henüz yeterli araçlara sahip olmadığını söylüyor. Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden işi ve sıkı çalışmayı önceleyen bir geleceğin herkes için daha iyi olacağına inanıyor.

Joe Biden “Silikon Vadisi yetkililerinin, yaptıkları inovasyonların Amerikan ekonomisine yapacağı etki için endişelerine saygı duymakla beraber, Amerikalı işçileri küçümsediklerini düşünüyorum.” Dedi ve ekledi: “Hep beraber geleceği şekillendirmek için seçim yapabiliriz. İşçilerimiz, iş adamlarımız, cemiyetimiz ve ulusumuz hiçbir şeyin azını hak etmiyor.”

Otomasyon beklenenden yavaş geliyor fakat şu net: Hazırlık yapılması gereken bir meydan okuma ile karşılaşmak üzereyiz. Cevap ister hükümetlerden nakit ödeme, daha iyi meslek eğitimi olsun ister diğer çözümler olsun, kısa dönemli çözümler ile uğraşmak  yerine bir karar verilmeli.

Kaynak: futurism.com

Reklam