Kuaför, mesleğinin müşterileriyle bir bağ oluşturan, birebir temas kurulan endüstrilerden biri olduğunu söylüyor.

 

Kaynak: independent.co

Birleşik Devletlerin Illinois eyaletindeki bütün kuaförler ocak ayından itibaren aile içi şiddet desteği eğitimi alacaklar.

Yetkililer, bakım ve güzellik endüstrilerini düzenleyen eyalet mevzuatında yapılacak bir yasa değişikliğiyle birçok stilistin müşterileri ile olan yakın ilişkisini kullanmayı hedefliyor.

Tedbir, ayrıca aile içi suistimalin kuaförler arasında farkındalık oluşturan ve mağdurları yardım merkezlerine yönlendiren bir program yürüten meslek kuruluşu Profesyonel Güzellik Derneği tarafından desteklendi.

Illinois’in batısındaki Quincy şehrinden bir kuaför ve aile içi istismar mağduru Jamie Feramisco, yerel Herald Whig gazetesine verdiği demeçte ‘Kuaförseniz, önce insanlara dokunuyorsunuz.’  dedi.

‘Seninle gerçekten konuşmaya başlamadan bile önce saçlarına dokunmaya başlayacağım. Gerçekten yakın. Kuaförlük müşterilerinizle bir bağ oluşturan, birebir temasa sahip endüstrilerden biridir.’

Kuaförler çoğu endüstriden daha fazla olmak üzere, genellikle müşterileri ile çok dostça bir ilişkiye sahiptir.

Bu faktörler kuaförlerin yakın bir bağ oluştururken başkaları tarafından görülemeyen aile içi istismarın delillerini toplamalarına izin veriyor.

Bir çok aile içi şiddet mağduru kadın için mücadele verenler, kuaför salonlarının mağdurların suistimal edenler olmadan gitmelerine izin verilen sahip oldukları tek güvenli yer olduğunu söylüyor.

Dahası  tümü kadınlardan oluşan bir  çevre çoğunlukla güvenli olduğundan istismar edilen kadınlar deneyimleri hakkında rahatça konuşabilirler.

Kuaförlerin istismarı bildirmesi gerekli olmayacak, ancak kuaförler tehlike sinyallerini gözetecekler ve yardım teklif etmek için eğitilecekler. Ayrıca, onlar hangi kriz gruplarının kadınları yönlendireceğini öğrenecekler.

Aile içi şiddet yardım kurumu olan Quanada çalışanı olan  JJ Magliocco, Herald Whig’e ” Bütün fikrin, kuaförlerin istismarları açığa çıkarmayla ilgilenmesine yardımcı olmak,” olduğunu söyledi.

“Birisiyle konuşmanın doğru yolu ve yanlış yolu vardır. Bir kişinin saldırılar ile başa çıkmasında yol gösterebilir ya da buna engel olabilirler.

“Onlara bir fark yaratabileceklerini öğretiyoruz. Çenelerini kapalı tutmak zorunda değiller. ”

İngiltere’de aile içi şiddete maruz kalmışsanız, 0808 2000 247 ücretsiz Ulusal Aile İçi Şiddet Yardım Hattı’na başvurabilirsiniz.

Ülkemizde aile içi şiddet için neler yapılabileceğine buradan ulaşabilirsiniz.