Kaynak: The Mission

Tüketicilerin Facebook’un gizlilik konularıyla ilgili endişeli olduklarını iddia ettikleri kadar bilgilerimizi sağa sola aktarmayı umursamıyoruz.


Her gün bir milyardan fazla aktif kullanıcı düşüncelerini, fotoğraflarını, haberlerini, videolarını, albümlerini ve daha fazlasını Facebook’ta arkadaşlarıyla ve bağlantılarıyla paylaşıyor.

Tabii ki, o içeriği ve onunla birlikte gelen ilişkili meta veriyi de Facebook ile paylaştığımızı biliyoruz. Oturum açma ve gönderi konumlarımızı, belirli fotoğrafları nerede çektiğimizi, katıldığımız etkinlikleri ve sevdiğimiz sanatçıları da. Bunların  çoğunu bir saniye bile düşünmeden dolaylı olarak paylaşıyoruz.

Üstelik hala bazılarımız reklamların sanki internette bizi takip ediyormuş gibi görünmelerine şaşırıyor.

Hiç bir şeyi araştırdıktan sonra Facebook akışınızda onunla ilgili sponsorlu bir yayın gördünüz mü?

Ya da belirli bir konuda makale okuduktan sonra o konuyla ilgili reklamlar Facebook haber kaynağınızda görünmüş müydü?

Facebook’un hakkımızda topladığı veri miktarı şaşırtıcı olmakla birlikte sebepsiz değil. Esasında online profillerimiz bize mal ve hizmet satmak isteyen şirketlerce kiralanırlar.

Aslında Facebook’un reklam hedefleme seçeneklerini incelemek ilişki durumundan konuma, etkinliklere, siyasi eğilimlere, ilgi alanlarına, dijital etkinliklere ve kişilerle bağlantılara kadar kişisel bilgilerimizin ne kadarının toplandığına ışık tutar.

Kullandığınız araba.

Yaptığınız bağışlar.

Ziyaret ettiğiniz web siteleri.

Facebook’un çevrimdışı veri izleme şirketleriyle olan ortaklıkları sayesinde , çevrimiçi faaliyetleriniz hakkında çok fazla bilgiye sahip olduğu gibi aynı zamanda harcadığınız para ve gerçek dünyada yaptığınız şeylerle de ilgili bilgi sahibi olduğu anlamına gelir.

Şirketim WordStream, reklam verenlerin sosyal medya aracılığıyla tüketicileri hedeflemek amacıyla kullanabilecekleri kişisel bilgilerin genişliğini ve derinliğini göstermek için hazırladığı epik infographic’de mevcut Facebook reklam hedefleme seçeneklerini derledi. Buna bakmak için tıklayınız(açılan sayfada görselin üstüne tıklayarak görseli büyütebilirsiniz).