Kaynak: good.is

Hiçbir şey dinlendirici bir hafta sonunu ya da tatili ofisten gelen bir mail kadar berbat edemez. Pazartesiye kadar harekete geçmeye gerek olmasa dahi iş hayatının istenmeyen müdahalesi bir pazar öğleden sonrası barbekü sevincini gerçekten berbat edebilir. Bu yüzden, 30 gün yıllık izni ve 16 hafta ücretli aile izni vermesiyle ünlü olan ülke yeni “bağlanamama hakkı” kanunu ile kendisine serinletici bir etki yaptı.

Şu an Fransa’da elli ya da daha fazla çalışanı olan bir şirketteyseniz normal çalışma saatleri dışında eposta alamazsınız. Yasa, çalışmaların bu dijital çağda çalışanların çalışmadıkları zamanlarda kendilerini işyerinden uzakta tutması giderek zor hale geldiğini göstermesi üzerine geldi. Bu yeni yasa insanların mesai dışı saatlerinden tam olarak yararlanmalarına müsaade ediyor.

Fransa Ulusal Meclisi üyesi Benoit Hamon BBCye yaptığı açıklamada “Tüm çalışmalar gösteriyor ki bugün alışılmıştan çok daha fazla işle ilgili stres mevcut ve bu stres sürekli,” “Çalışanlar bedenen ofisten ayrılırlar fakat işlerinden ayrılmazlar. Bir çeşit elektronik tasma ile bağlı kalırlar, bir köpek gibi. Metinler, mesajlar, e-postalar; bireyler zamanla ruhen çökerken bireylerin yaşamlarını sömürgeleştiriyor.”

Yeni yasa şirketlerin, çalışanların özel hayatına, işin taşmasını sınırlayan politikaları görüşmesini ( müzakere etmesini) şart koşuyor.  Her ne kadar bu yasa değişikliğinin ihlali halinde şirketler için para cezaları olmasa da, şirketler ‘iyi hal tüzüklerinde/ana sözleşmelerinde’ çalışanların boş zamanlarında işyerlerine dijital bir şekilde bağlı olmayacaklarını açıkça belirtirler. Bu yasa değişikliği, sendikaları zayıflatacağı ve çalışanların işe güvensizliklerini arttıracağı söylenerek ihtilaflı olarak Fransız İş Kanunu’na geçti. Fransa kamuoyu tarafından hoşnutlukla karşılanan bu değişiklik hukukun bir parçası oldu.

Reklam