infooverload_full

Kaynak: infogineering.net

Aşırı Bilgi Yüklemesi, işyerlerinde ve sosyal hayatta artmakta olan bir sorun.

Bu, sizin daha çok bilgiyle uğraşmayı denediğizde mantıklı kararlar almayı işleyebilmenizdir. Sonuç olarak ya karar almakta gecikilir de ya da yanlış karar alınır.

Şu aralar, çok sayıda e-posta, rapor ve mesajla etkin olarak uğraşıldığında karşılaşılan sıradan bir durumdur.

Aşırı Bilgi Yüklemesinin Yaşı

Aşırı Bilgi Yüklemesi” ifadesi ilk defa gelecek bilimci Alvin Toffler tarafından 1970 yılında kullanıldı. O süratle artan bilgi miktarını tahmin ettiğinde, insanların sorunlarının sebebi en sonunda bulunmuş oldu.

İnsanların “bilgi çağında yaşamak” hakkında konuşmalarına rağmen yazılı bilgi binlerce yıllırdır kullanılıyor. Birkaç yüzyıl önce matbaanın icadı, yazılı bilginin insanların büyük bir miktarına dağıtılmasını mümkün kıldı. Bununla birlikte, belge oluşturabilen, kopyalayabilen ve bilgilerin çoğuna erişebilen modern bilgisayarların gelmesiyle, Aşırı Bilgi Yüklemesi halk nezdinde ortaya çıktı.

Problemin özü, bilgisayarların işlemci hızlarının ve hafızalarının her zaman artıyor olmasına rağmen, daha çok bilgi kullanmak zorunda kalan insanların herhangi bir şekilde hız kazanmıyor olması. Genellikle insan aklı, işlemlerde bir tür ‘engel’ rolü üstleniyor.

“Duyusal Yüklenme” Değil

Aşırı Bilgi Yüklemesi, Duyusal Yüklenme’den farklı anlaşılmalı. Duyusal Yüklenme daha çok, zihninizin görsellerle seslerle ve hislerle topa tutularak beyne fazla yüklenilmesi anlamına geliyor.

Aslında beynimiz, her saniye duyularımızdan gelen milyonlarca işareti idare edebilir. Gözdeki ışık duyularının sayısını düşünün ve bunu bir fotoğraf makinesinin çözünürlüğü ile kıyaslayın… Ayrıca bedenimizin dokunmaya duyarlı binlerce dokusunu ve işitme duyumuzdaki aralıkları… Biz, tüm bunlarla hala uğraşabiliriz çünkü beynimiz bunun için milyonlarca yıllık bir gelişime sahip.

Bu milyonlarca yılı, birkaç bin yıllık konuşma-yazma gibi sahip olduğumuz bilgi uğraşılarıyla karşılaştıralım. Beynimiz, hala, bunlarla uğraşıyor, bu yüzden biz sadece tek seferde küçük bir miktar işlem yapabiliriz.

NEDENLER

Aşırı Bilgi Yüklenmesi dünya çapındaki tüm ofisler için olağan bir durum olmaya başladı. Bunun nedenlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. İnternete yaygın erişim imkânı.
 2. Çoklu elektronik posta gönderiminin kolay olması.
 3. Bilgileri kopyalamak ücretsiz olduğu için istenildiği sayıda çoğaltılmasının mümkün olması. Böylece raporlar, sadece o rapora ihtiyaç duyanlara değil rapora ihtiyaç duyabilecek kişilere de gönderilebiliyor.
 4. Bilgi kaynaklarının yetersiz ve kalitesiz olması (özellikle çevrimiçi kaynaklar):
 • Var olan kaynaklar ise ya sadeleştirilmemiş ya da kısaltmak için düzenlenmemiş.
 • Bilgiler yeterince açık yazılmamış bu yüzden insanlar yazılanları anlamak için daha fazla zaman harcıyorlar.
 • İçeriklerde hatalar yer alıyor veya tutarsızlıklar var, bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

PROBLEM NASIL YAYILIYOR?

Bir ofiste aşırı bilgi yüklenmesi bir virüs gibi yayılıyor. Eğer bir kişi aşırı bilgi yüklenmesinden dertliyse, bu aşırı bilgi yüklü veriyi düzenlemeye meyilli olmadıklarından süreci gereği gibi yönetemiyorlar. Bir rapor veya doküman hazırlamak yerine, ofisteki herkese aşırı bilgi yüklü veriyi gönderiyorlar.

Sonuçta, ofiste geri kalanlar 80 sayfalık metinde kendi işleriyle alakalı anahtar kelimeleri bulup gereken kararı vermeleri gerekiyor.

ÇÖZÜMLER

Buna rağmen aşırı bilgi yüklenmesi probleminin kolay bir çözüm yolu yok, fakat bu sorunu azaltmak için yapılabilecek bir takım şeyler var.

Bunların içinde:

 • Aşırı bilgi eklemeye daha az vakit ayırmalıyız. Zamanımızı şu anda bilmemiz gereken şeylere ayırmalıyız.
 • Bilginin çok olmasına nazaran kaliteli olmasına odaklanmalıyız. Kısa ve özlü bir elektronik posta uzun bir elektronik postaya göre daha değerlidir.
 • Daha kaliteli bilgilere nasıl ulaşacağınızı öğrenin (Bilgi Mühendisliği bunun için var). İnsanlara sorduğunuz sorular net olsun. Böylece karşınızdaki insanlar da size kesin ve açık cevaplar verebilirler.
 • Basit görevlendirmeler yapın. Aynı anda bir iş yapın, zihninizi başka işlerle meşgul etmeyin.
 • Gününüzün en azından bir kısmında işinizi bölecek şeylerden uzaklaşın (örneğin elektronik postaları kontrol etmek, telefonla ilgilenmek, internette gezinmek gibi). Bu yaklaşım belirli bir zaman diliminde bir işe odaklanmanızı kolaylaştırır.

Çeviren: İrem Üstüntay

Reklam