hepsi

Kaynak: attn.com

20 yıla yakın ertelemenin ardından Teksas Eyaleti idam cezasını yeniden getirdiğinde, 1982’den bu yana 531 kişi idam cezasına çaptırıldı. Sadece 34 yılda bu kadar çok infazın olması, idam cezasının Teksas’da bir rutin olarak algılandığı anlamına geliyor. Bu sayı o kadar yüksek ki, insan hayatının devamına bir dalgınlıkla karar verilebileceğini gösteriyor. Bu rakam, insanın değerini soyutlaştırıp rakamsal bir istatistiğe dönüştürmeye yetecek kadar yüksek.

Fakat idam cezasının bizi gerçekliğe iten pencereleri var. Teksasda, mahkûmlara öldürü dozda anestezi verilmeden evvel, onlara son sözlerini söylemeleri ve bunun kayıt altına alınması için bir şans tanınıyor. Tüm bu kayıtların bir kopyası alındı ve Ceza Hukuku Departmanı’nın internet sitesine yüklendi. Mahkûmların son sözlerine dair veriler sıkıcı ancak, aydınlatıcı birer özet mahiyetindeler. Aynı zamanda bu veriler sıradanlaşma riski olan bir süreci çoğunlukla ürkütücü yollarla insanileştirir.

Licho Escamilla, ölüm tarihi: 14 Ekim 2015

lischo escmilla

“Shelby, Tanrı kalbini kutsasın. Aileme… Onları ve bana destek veren herkesi seviyorum. Tüm kuzenlerime, halalarıma, amcalarıma bana destek oldukları ve benim için dua ettiklerinden dolayı teşekkür ederim. Kaliforniya’dan Nev York’a tüm destekleri için teşekkürler. Papa Francis, Tanrının çocukları Teksas Eyaleti’ne ölüm kararımı hapis hayatı olarak değiştirmeleri için sordu fakat Teksas Eyaleti Tanrının çocuklarını dinlemeyi reddetti, bu konuyu Tanrı ile görüşecekler. Bırakın herkes bu işin burada bitmediğini bilsin. Wesley’e, namı diğer Slope’a… Başını dik tut. Tanrıya güvenini kaybetme. Aileme… Hepinizi seviyorum. Bu kadar Warden.”

Juan Garcia, ölüm tarihi: 6 Ekim 2015

juan garcia

“Solano ailesine… Onlara beni affetmelerini söylemek isterim. Hayattayken hepinizin acı çekmesine sebep oluyorum. Babanıza ve kocanıza fenalık ettim, umarım, bu acınızın sona ermesine neden olur. Ben hiçbirinizi asla incitmek istemezdim. Gönderdiğiniz kartı aldım, hepinize teşekkür etmek isterim.”

“Aileme… Hepinizi çok seviyorum. Her ne olursa olsun, sözümü hatırlayın, her ne olursa olsun, hep sizinle beraber olacağım, lütfen sözümü hatırlayın.”

“Marciela’ya… Ruhumu kayınvalideme geçirmek isterdim. Aranızdan huzur içinde ayrılıyorum.”

“Hepinizi seviyorum, Warden ben hazırım.”

Derrick Charles, ölüm tarihi: 12 Mayıs 2015

derrick charles

“Eve gitmeye hazırım.”

Donald Newbury, ölüm tarihi: 4 Şubat 2015

donald

“Bu küçük düşürücü durum sadece vücudumu yenebilir. Ruhu hoş tutma, erdemi saklamakla mümkündür. Her birinizi seviyorum, hepsi bu.”

Jerry Martin, ölüm tarihi: 3 Aralık 2013

jerry martin

“Canfield ailesine, üzgün olduğumu söylemek isterdim, kaybınızdan dolayı üzgünüm. Yaşananları geri almak istiyorum ama yapamam. Umarım bu (idam edilmem) yaşananları unutturur. Sevdiğinizi öldürmedim, sadece bir kazaydı. Bunların olmasını istememiştim. Tüm sorumluluğu üzerime alıyorum.”

“Aileme… Daha önce konuşmuştuk, huzur içinde olduğumu biliyorsunuz. Tanrı en büyük yargıç. O, neler olduğunu biliyor. Hepinizi seviyorum. Ben hazırım Warden.”

Frank Garcia, Ölüm Tarihi: 27 Ekim 2011

frank garcia

“Teşekkürler İsa. Beni kutsadığın için sana teşekkür ederim. Sen en yücesin. Ve biliyorum ki bana bu mucizeyi yaşatan sensin. Sana şükürler olsun. Doğmamın ve bu yaşa gelmemin nedeni buydu. Bunun için sana teşekkür ederim Tanrım, tüm insanlığın yaratıcısı. Yüce İsa, gücün hala sende olduğunu, insanlara yalnızca sen gösterebilirsin. Sana şükürler olsun. Sana yalvarıyorum. Teşekkürler Tanrım. Sana şükürler olsun. Amin. Teşekkürler, Warden.

Keith Thurmond, Ölüm Tarihi: 7 Mart 2012

keith

“Söylemek istediğim tek bir şey var o da karımı ben öldürmedim. Jack Leary ve Guy Fernandez karımı vurdu. Bunu bana karşı kullanma Bill. Tanrı’ya yemin ederim ki ben onu öldürmedim. Haydi devam et ve bitir bu işi.”

James Clark, Ölüm Tarihi: 7 Nisan 2007

james clark

“Yani bilemiyorum, ne diyeceğimi bilemiyorum. Bilmiyorum (duraksar). Orada birinin olduğunu bilmiyordum. Aman Tanrım!”

Kenneth Ransom, Ölüm Tarihi: 28 Ekim 1997

kenneth

“Öncelikle mağdurun ailesine söylemek istiyorum ki kendimi suçlu hissetmiyorum. Tatillerde ve doğum günlerinde çektikleri acılar için çok üzgünüm. Sevdikleri birini kaybettiler.

“Başta söylediğimi yineliyorum, ben masumum. Ben hiç kimseyi öldürmedim. Kaderimde yazılanı yaşayacağım.”

“Hepinizi seviyorum. Bunu biliyorsunuz. Ağlamayın.”

“Erkek kardeşlerime de onları sevdiğimi söyleyin. Güçlü olun.”

İdam Cezası Bilgi Merkezi’ne göre, söz konusu idam cezasının uygulanması olunca Texas diğer eyaletlere nazaran açık ara önde görünüyor. Yüksek Mahkeme cezanın uygulanmasını yasaklayana kadar son 40 yılda Oklahoma’da 112, Virginia’da ise 111 kişi idam ile cezalandırılmıştır.  2001 yılında cinayetten suçlu Richard Allen Masterson, 20 Ocak tarihinde Texas’ta idam edilecektir.

İdama çarptırılan 537 mahkumun son sözlerine şuradan ulaşabilirsiniz: Texas Department of Criminal Justice

Çeviren: İrem Üstüntay

Kaydet

Reklam